فروشگاه "جیکوس" در "اولارد" بزرگترین جاذبه توریستی سوئد
استکهلمیان - پارک تفریحی عظیم "لیسه بری" در شهر گوتنبرگ از سالها پیش تاکنون پر بازدید ترین و بزگترین جاذبه توریستی سوئد بوده است. اما "لیسه بری" سرانجام مجبور شد تا این عنوان پر افتخار را به رقیب دیگری بسپارد: "فروشگاه عظیم "جیکوس" در شهر "اولارد".

فروشگاه عظیم, معروف و مشهور "جیکوس اولارد" را همه نه تنها در سوئد بلکه در سراسر شمال اروپا میشناسند.

این فروشگاه که در سال ۱۹۶۳ تاسیس گردیده, در استان "هالاند"  و در شهر کوچک "اولارد" از توابع شهر فالکن برگ  در جنوب شهر گوتنبرگ واقع شده است و آن را کعبه عاشقان خرید نیز می نامند (قابل توجه بانوان ایرانی).

این فروشگاه بزرگ با وسعت باورنکردنی نزدیک به ۲۱۰۰۰ متر مربع که تقریبا همه  چیز از کفش و پوشاک گرفته تا لوازم منزل و الکترونیک برای فروش دارد چنان قیمتهای نازلی ارائه میکند که مردم نه تنها از سراسر سوئد و از فاصله های چند صد کیلومتری و 10-12 ساعته جهت خرید به آن  مسافرت میکنند, بلکه خریداران از کشورهای همسایه مانند نروژ, دانمارک, فنلاند و آلمان نیز در آن کم نیستند. و البته کیسه های خرید این فروشگاه غیر معمولی نیز با دیگر فروشگاه ها فرق دارد و هر کدام به اندازه یک کیسه زرد رنگ غول پیکر است!

در مجاورت این فروشگاه بزرگ هتل ها و کمپینگ هایی یی وجود دارد که عاشقان خرید پس از یک روز کامل گشت و گذار و خرید در فروشگاه در آن استراحت می کنند.


یک منظره معمولی در فروشگاه «جیکوس» در شهر «اولارد»

این فروشگاه, شهر کوچک "اولارد" در سوئد را به شهرتی در سطح اروپا رسانده است. برای ورود به این فروشگاه اغلب میبایست در صف انتظار بود و مدیریت این فروشگاه هر از چندی از طریق مطبوعات از مردم درخواست میکند که بدلیل ازدهام زیاد تا اطلاع ثانوی به این فروشگاه مراجعه نکنند! در شلوغترین روزها تا ۱۱۰۰ کارمند در این فروشگاه در حال دادن سرویس به مشتریان آن هستند.

تازگی ها در وب سایت این فروشگاه "بارومتری" قرار داده شده که مدت زمان انتظار جهت ورود آن را در هر لحظه محاسبه کرده و در اختیار "زائران خرید" قرار می دهد. در همین وب سایت یک دوربین نیز قرار دارد که منظره بخشی از این فروشگاه و مردم ارابه بدستی را که مانند مورچه رهسپار "مرکز شیرینی" هستند به صورت زنده به نمایش  میگذارد.  

برای مسافرت به "اولارد" و خرید از "جیکوس" حتی "تورهای مسافرتی" نیز وجود دارد که از شهرهای مختلف سوئد و اروپا علاقمندان را جهت خرید به فروشگاه "جیکوس" در "اولارد" برده و برمیگرداند. چنانچه در طی تعطیلات  به استان هالاند و نواحی جنوبی سوئد مسافرت می کنید دیدار از "اولارد" و فروشگاه "جیکوس" را در دستور کار خود قرار دهید. خصوصا اگر میهمانانی از ایران دارید و یا خود راهی ایران هستید مکانی بهتر از "جیکوس" در اولارد برای خرید سوغاتی پیدا نخواهید کرد.  بسیاری از خانواده های سوئدی و اروپایی بطور دست جمعی با اتوموبیل های خود به "اولارد" مسافرت می کنند, جایی که "هم فال است و هم تماشا".

فروشگاه "جیکوس" در "اولارد" مصداق کامل ضرب المثل "از شیر مرغ تا جان آدمیزاد" در یک محل است. برخی خانمهای "بنیادگرا"  و "افراطی" ممکن است تمام روز را در این فروشگاه بسر ببرند.

یک بانوی ایرانی به استکهلمیان گفته است که به مدت یک روز کامل در فروشگاه "جیکوز" در "اولارد" مشغول به خرید بوده تا جایی که زمان حرکت آخرین اتوبوس  را فراموش کرده است. او ادامه می دهد که اگر لطف یک خانواده سوئدی که وی را با اتوموبیل خود به مقصد رسانده اند نمی بود وی که تمام پول خود را صرف خرید در "جیکوس" نموده بود مجبور می گردید تا شب را در خیابانهای "اولارد" بخوابد! داستانهای مختلفی از "غش کردن" بانوان پس از ساعتها بسر بردن در فروشگاه "جیکوس" نیز نقل شده است!

"اولارد" درحدود ۱۰۰ کیلومتری جنوب شهر گوتنبرگ در امتداد بزرگراه "ایی ۲۰" واقع شده است. در وب سایت اینترنتی فروشگاه "جیکوس" اطلاعات مفصل در مورد این فروشگاه, شهر اولارد, نقشه محل و راه های مسافرت به محل وجود دارد. فروشگاه جیکوس همانطور که گفته شد در سال ۲۰۰۷ با کنار زدن پارک عظیم تفریحی لیسه بری, عنوان پر افتخار بزرگترین جاذبه توریستی سوئد را به خود اختصاص داده است.

آقایان سوئدی معتقدند که بزرگترین لذت های دنیا از "سکس, مسافرت و غذای خوشمزه" تشکیل شده
است!

اما خانمهای سوئدی (و شاید ایرانی) نیز معتقدند که برگترین لذت های دنیا از "خرید, مسافرت و غذای خوشمزه" تشکیل شده است, و فروشگاه "جیکوس" نقش بزرگی در برطرف کردن این نیاز حیاتی ایفا می کند!

پیوندهای مربوط
سایت اینترنتی فروشگاه "جیکوس" در اولارد

 

 

اگر نظری در باره این مطلب دارید می توانید در زیر آن را بیان کنید

www.stockholmian.com
در شبکه های اجتماعی

telegram.me/stockholmian

facebook.com/stockholmian

youtube.com/stockholmian

twitter.com/stockholmian

instagram.com/stockholmian

radio.garden/live/stockholm/stockholmian

tunein.com/radio/Stockholmian-s166788/
 

www.stoc

© Stockholmian. All rights reserved.
تمامی حقوق برای استکهلمیان محفوظ است. بیان شفاهی بخش یا تمامی یک مطلب از استکهلمیان در رادیو, تلویزیون و مشابه آن با ذکر واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است. هر گونه  استفاده  کتبی از بخش یا تمامی یک مطالب از استکهلمیان در سایتهای اینترنتی در صورت قرار دادن لینک مستقیم و قابل "کلیک" به آن مطلب در استکهلمیان مجاز بوده و در رسانه های چاپی نیز در صورت چاپ واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است.

Stockholmian
استکهلمیان استکهلم سوئد