بهترین "تکس فری" جهان  در فرودگاه بین المللی آرلاندا در استکهلم
استکهلمیان - هیئت داوران
DFNI Global Awards
که مهمترین جایزه بین المللی در این رابطه تلقی می شود رتبه اول بعنوان "بهترین سالن تکس فری جهان" را در سال 2009 به تکس فری فرودگاه بین المللی آرلاندا در استکهلم اهدا نموده است. نزدیکترین رقبای سالن تکس فری فرودگاه آرلاندا در استکهلم در این مسابقه بین المللی سالن تکس فری فرودگاه "هیترو" در لندن و نیز سالن تکس فری فرودگاه ماکائو بوده اند.

رتبه اول این جایزه که جایزه  اسکار فروشگاه های فرودگاهی تلقی می شود طی مراسمی در لندن تقدیم صاحبان فروشگاه تکس فری فرودگاه بین المللی آرلاندا در استکهم شد.

سالن تکس فری جدید و تازه ساخته شده  فرودگاه استکهلم در ماه دسامبر گذشته افتتاح شد. مساحت این سالن تکس فری حدود 1700 متر مربع (بزرگتر از 6 زمین تنیس) و دارای یک سقف 8 متری است که با  طراحی زیبا و مدرن سوئدی تزئین شده است.

در این فروشگاه عظیم تکس فری می توان محصولات مارکهای مختلف و مشهور جهان را بصورت تکس فری (بدون مالیات) و قیمت بسیار ارزان تر از بیرون خریداری نمود. لوازم آرایش از مارکهای معتبر و مشهور جهان, سیگار و مشروبات الکلی و نیز شکلات های دلربا از بخش های سنتی خرید در تکس فری جدید فرودگاه استکهلم هستند. در این فروشگاه مجلل تازه ساخت محصولی برای هر بودجه ای وجود دارد.

نظرتان در مورد یک بطری شراب اعلای بوردو به قیمت 6000 کرون (حدود 700 هزار تومان) و یا یک پاکت سیگار برگ  اصل کوبایی به  قیمت 2000 کرون (حدود 230 هزار تومان) که در یک اتاق شیشه ای مخصوص با دمای هوای مناسب سیگار برگ بفروش می رسد چیست؟

تکس فری فرودگاه استکهلم برای مثال تنها تکس فری در جهان است که ویسکی سوئدی "مک میرا"  و نیز مارک لوازم آرایش سوئدی "میک آپ استور" را به فروش می رساند.

در همین سالن تکس فری یک ویترین شکلات فروشی به سرپرستی یک "شوکولاتیه ر" نیز وجود دارد که عالی ترین شکلات جهان را بصورت تکه ای عرضه می کند.

چنانچه با شرکت هواپیمایی ایران ایر از استکهلم به سوی تهران و یا برعکس مسافرت می کنید مسیرتان از تکس فری جدید فرودگاه استکهلم عبور نمی کند بلکه پروزاهای ایران ایر همواره از بخش قدیمی ترمینال 5  و تکس فری قدیمی پرواز می کنند. اما شما می توانید حتی زمانی که با ایران ایر مسافرت می کنید در هر صورت بجای ورود از طریق بخش قدیمی ترمینال از قسمت جدید وارد سالن ترانزیت  شده و به این ترتیب از تکس فری جدید فرودگاه بین المللی آرلاندا در استکهلم  نیز دیدن کنید.

برای این کار بجای اینکه از کنترل امنیتی انتهای سمت چپ ترمینال 5 وارد سالن ترانزیت شوید به کنترل امنیتی انتهای سمت راست این ترمینال مراجعه کنید که در اینصورت از طریق فروشگاه تکس فری جدید وارد سالن ترانزیت خواهید شد و پس از آن می توانید به گیت پرواز خود با  ایران ایر نیز بروید.

خرید برخی مشروبات الکلی بصورت "تکس فری" (بدون مالیات) تنها برای مسافران راهی خارج از اتحادیه اروپا (مانند مسافران راهی ایران) مجاز است. یک کارمند تکس فری فرودگاه بین المللی آرلاندا در  استکهلم  در رابطه با مسافران راهی ایران می گوید:

"قیافه برخی مسافران راهی ایران که با حسرت به شیشه های رنگارنگ مشروبات الکلی خیره می شوند اما قادر به بردن آن با خود به کشورشان نیستند واقعا تماشایی است."

www.stockholmian.com

نظر خود را در زیر با دیگران در میان بگذارید
 

 www.stoc

© Stockholmian. All rights reserved.
تمامی حقوق برای استکهلمیان محفوظ است. بیان شفاهی بخش یا تمامی یک مطلب از استکهلمیان در رادیو, تلویزیون و مشابه آن با ذکر واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است. هر گونه  استفاده  کتبی از بخش یا تمامی یک مطالب از استکهلمیان در سایتهای اینترنتی در صورت قرار دادن لینک مستقیم و قابل "کلیک" به آن مطلب در استکهلمیان مجاز بوده و در رسانه های چاپی نیز در صورت چاپ واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است.

Stockholmian
استکهلمیان استکهلم سوئد