شفق قطبی، رقص نور اسرارآمیز طبیعت که هر ساله هزاران جهانگرد را به شمال سوئد میکشاند
استکهلمیان - «اسرارآمیزترین و خیره کننده ترین پدیده ای است که در عمرم دیده ام، تو گویی جهان تبدیل به یک رقص نور غول پیکر شده است». این بیانات یک بانوی جهانگرد ژاپنی است که به همره صدها تن دیگر از هموطنانش در یک پرواز مستقیم از توکیو به پارک ملی آبیسکو در شمال سوئد آمده است تا نظاره گر یکی از زیباترین و اسرارآمیزترین پدیده های طبیعت باشد: شفق قطبی.

و تعداد جهانگردانی که در تاریکترین فصل سال از گوشه و کنار جهان به شمالی ترین نقطه سوئد سفر میکنند تا بغیر از دیگر جذابیت های جهانگردی این منطقه مانند «هتل یخی» و طبیعت منحصر به فرد و دست نخورده آن نظاره گر رقص نور طبیعت باشند نیز مرتبا در حال افزایش است.

خانم هلنا رونه بری رئیس توریسم پارک ملی آبیسکو در شمال سوئد به روزنامه د ان می گوید:

- در لابی هتل جهانگردانی از سراسر جهان نشسته اند، خصوصا از کشورهای آسیایی. آنها مشغول نوشتن کارت پستال ها هستند، قهوه می خورند و لباس های خود را برای سواری امشب آماده می کنند تا با تله کابین راهی «
ایستگاه آسمانی آیرورا» (Aurora Sky Station) در قلب کوهستان شوند و نظاره گر پدیده شفق قطبی باشند.

جهانگردانی که از دوردست ترین نقاط دنیا به «آبیسکو» می روند، تاریک ترین هفته های سال را تبدیل به پر درآمد ترین آن برای صنعت توریسم این منقطه از سوئد نموده اند.

جتی مردونا و جولی جولیاواتی که از جاکارتا پایتخت اندونزی به پارک ملی آبیسکو آمده اند به روزنامه دن ان می گویند:

- ما تصاویر شفق قطبی را در اینترنت دیدیم و تصمیم گرفتیک که باید آن را از نزدیک ببینیم.

«لونلی پلانت» مطرح ترین  انتشارات کتابهای راهنمای مسافرتی، پارک ملی آبیسکو و «
ایستگاه آسمانی آیرورا» (Aurora Sky Station) را بهترین مکان جهان جهت نظاره کردن پدیده های نوری معرفی کرده است. این معرفی همزمان با نامگزاری سال ۲۰۱۵ از سوی سازمان ملل متحد بعنوان «سال نور» صورت گرفته است.

 خانم هلنا رونه بری رئیس توریسم پارک ملی آبیسکو به روزنامه د ان می گوید:

- جهانگردانی که از نقاط دوردست جهان به اینجا آمده و نظاره گر پدیده شفق قطبی می شوند آنچنان مبهوت آن میگردند که تو گویی نظاره گر یک معجزه مذهبی هستند.

شفق قطبی (به سوئدی Norrsken  و به انگلیسی Nordic Light)
شفق قطبی  یکی از پدیده‌های جوی کره زمین  و پدیده ظهورنورهای رنگین و متحرک در آسمان شب است. این پدیده معمولا در عرض‌های نزدیک به دو قطب زمین و براثر برخورد ذرات باردار باد خورشیدی و یونیده شدن مولکول‌های موجود در یون‌سپهر (یونوسفر) زمین به وجود می‌آید
.

شفق‌های قطبی نورهای با عظمت و زیبایی هستند که به طور طبیعی در آسمان دیده می‌شوند و معمولاً در شب و در عرض‌های جغرافیایی قطبی به چشم می‌خورند. آنها در یونوسفر تشکیل می‌شوند و در سپیده‌دم قطبی قابل مشاهده هستند. به شفق‌های قطبی، نور قطب شمال هم گفته می‌شود زیرا آنها غالباً در نیم کرهٔ شمالی رویت می‌شوند و هر چقدر به قطب شمال نزدیک باشیم با توجه به مجاورت با قطب مغناطیسی شمالی زمین احتمال بیشتری می‌رود که بتوان آن را دید.

شفق‌های قطبی در افق شمالی به صورت سبز بر افروخته و در صورت طلوع خورشید به صورت قرمز کمرنگ دیده می‌شود.

شفق قطبی در قطب جنوب نیز اتفاق می‌افتد ولی فقط در جنوبی‌ترین عرض جغرافیایی قابل رویت است.

Abisko National Park, Sweden

www.stockholmian.com

نظر خود را در زیر با دیگران در میان بگذارید
 

 www.stoc

© Stockholmian. All rights reserved.
تمامی حقوق برای استکهلمیان محفوظ است. بیان شفاهی بخش یا تمامی یک مطلب از استکهلمیان در رادیو, تلویزیون و مشابه آن با ذکر واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است. هر گونه  استفاده  کتبی از بخش یا تمامی یک مطالب از استکهلمیان در سایتهای اینترنتی در صورت قرار دادن لینک مستقیم و قابل "کلیک" به آن مطلب در استکهلمیان مجاز بوده و در رسانه های چاپی نیز در صورت چاپ واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است.

Stockholmian
استکهلمیان استکهلم سوئد