یکی از دو نو رسیده پر طرفدار ایرانی در سوئد

پس از دو سال عشق و عاشقی در سوئد: فیلو و شیوا صاحب دو پسر کاکل زری ایرانی شدند
استکهلمیان – برای نخستین بار  در سوئد یک جفت پلنگ از نژاد ایرانی که با حمایت سازمان های سوئدی در سال ۲۰۱۴ به این کشور منتقل شدند صاحب دو توله شدند.

این توله پلنگ های ایرانی که نسلشان بطور جدی در معرض خطر انقراض قرار دارد پس از یک سال مراقبت در سوئد به شهر سوچی روسیه منتقل خواهند شد تا در  یک پروژه برنامه ریزی شده جهت تکثیر نسلشان مشارکت کرده و در نهایت در محیط زندگی طبیعی خود رها گردند.

خبر تولد این دو توله پلنگ ایرانی بازتابی وسیع در رسانه های سوئدی و بین المللی داشته است. پارک وحش مشهور«نوردنس آرک» در غرب سوئد که محل زندگی این دو آقا پسر خوش و خط و خال ایرانی و پدر و مادرش (فیلو و شیوا) است حتی دوربیی در محل زندگی آنها قرار داده است که امکان دنبال کردن آنها را بصورت ۲۴ ساعته از طریق اینترنت در اختیار علاقمندان در سراسر جهان قرار می دهد.

هنوز اسمی برای این دو آقا پسر کاکل زری ایرانی که در اواسط ماه ژوئن متولد شده اند انتخاب نشده است.

چنانچه در غرب سوئد واستان بوهوس لن بسر می برید می توانید در پارک وحش «نوردنس آرک» به دیدار این دو ایرانی زیبا و البته و پدر و مادرش بروید.


فیلو،که بتازگی پدر شده است

فیلو، آقا پسر خوش خط و خال ایرانی که ولیعهد و ملکه آینده سوئد را تحویل نگرفت!
این آقا پسر خوشکل و خوش خط و خال و جذاب ایرانی اسمش «فیلو» است. او نخستین پلنگ ایرانی در معرض انقراض نسل است که در سال ۲۰۱۴ به پارک وحش متعلق به بنیاد «نوردنس آرک» در سوئد، منتقل شد و پدر دو توله پلنگ ایرانی بشمار می رود که اینک برای نخستین بار در سوئد متولد شده اند.

«نوردنس آرک» یک بنیاد غیر انتفاعی سوئدی است که هدف آن تامین نمودن آینده ای بهتر برای جاندارانی است که نسلشان در معرض انقراض است. این بنیاد شناخته شده و معتبر سوئدی از جمله از طریق احداث مکان های زیست نزدیک با محیط طبیعی زندگی این حیوانات، به تولید مثل گونه های در حال انقراض می پردازد که بتوانند  بعدا در محل زندگی طبیعی خود رها شوند.

ورود «فیلو» بعنوان اولین گونه از این پلنگ ایرانی (که در سوئد به آن پلنگ پارس یا
Persisk Leopard
می گویند) به پارک وحش «نوردنس آرک» از نقاط اوج فعالیتهای این بنیاد بشمار می رود که مورد توجه ویژه این بنیاد و همچنین رسانه های سوئدی قرار گرفته است.

«فیلو» که در سن دو سالگی به سوئد آمد در چهارچوب یک پروژه اروپایی تحت عنوان «ایی ایی پی» وارد پارک بنیاد «نوردنس آرک» شده است. در چهارچوب این پروژه، گونه های باقی مانده از حیوانات در حال انقراض به پارک های وحش برجسته ای سپرده می شوند که دارای امکانات و تجهیزات ویژه ای باشند که بتوانند استانداردهای بالای مورد نیاز جهت حمایت و حفاظت از این حیوانات را تامین کنند.

برنامه های بلند پروازانه «نوردنس آرک» برای «فیلو»
این بنیاد سوئدی از ماه ها پیش از ورود «فیلو» برنامه ریزی مفصل و گسترده ای را جهت استقبال  و نیز ارائه آینده ای موفق به او ترتیب داده است. از جمله احداث یک  محل زندگی و گردشگاه ویژه  مناسب با محیط زیست طبیعی این جاندار زیبا که مراحل ساخت آن از سه ماه پیش از ورود «فیلو» در سال ۲۰۱۴  آغاز شده و همزمان با ورودش آماده بهره برداری شد.

شاهزاده ویکتوریا ولیعهد سوئد به پیشواز این آقا پسر خوش خط و خال ایرانی آمد!
«فیلو» پس از ورودش به سوئد با وسواس از دید خبرنگاران کنجکاو به دور نگاه داشته شد تا از او و محل زندگی تازه تاسیسش بعنوان نقطه اوج جشنهای بیست و پنجمین سالگرد احداث پارک وحش «نوردنس آرک»، و با حضور شاهزاده  ویکتوریا و دیگر میهمانان ویژه،  پرده برداری بعمل آید.


شاهزاده ویکتوریا ولیعهد سوئد در کنار مردم بازدید کننده در پارک وحش نوردنس آرک

به این ترتیب روز شنبه ۱۴ ژوئن ۲۰۱۴ شاهزاده  ویکتوریا ولیعهد و ملکه آینده سوئد، که یکی از حامیان پارک وحش «نوردنس آرک» بشمار می رود، به همراه دیگر میهمانان برجسته این روز، خبرنگاران رسانه ها و نیز بازدید کنندگان پارک جهت گفتن خیر مقدم در محل زندگی جدید «فیلو» گرد هم آمدند.  اما «فیلو» در آن روز حوصله بیرون رفتن و دیدار با مردم و خبرنگاران و حتی شاهزاده و ملکه آینده سوئد را نیز نداشت و تصمیم به ماندن در خانه گرفته بود.

به نوشته روزنامه «بوهوس لنیننگن» چاپ غرب سوئد «حتی جلال و جبروت سلطنتی نیز موجب نشد که این زیباروی پارسی خودی نشان دهد و همه تلاشهای پرسنل پارک وحش در این زمینه بی نتیجه ماند!»

همکار استکهلمیان که در محل حضور داشت می گوید:
- شاهزاده ویکتوریا  صبورانه  و با لبخند همیشگی بر لب،  زمان قابل توجهی را در مقابل محوطه جدید زندگی «فیلو» جهت دیدار با وی منتظر ماند، اما حتی تکه گوشت قرمز تازه و ضخیم و اشتها آوری که کارمندان جهت پرداخت رشوه به «فیلو»  به محل منتقل نمودند  نیز این این آقا پسر مغرور و خوش خط و خال ایرانی را خر شیطان پایین نیاورد و او از مخفی گاه خود بیرون نیامد که نیامد و به این ترتیب دست رد به سینه شاهزاده خانم سوئدی زد! اما یکی از مسئولین پارک فاش کرد که «فیلو» کمی خجالتی است!

جای پنجه «فیلو» و «پنجه»  شاهزاده ویکتوریا در کنار یکدیگر
به افتخار ورود «فیلو» و نیز بیست و پنجمین سالگرد تاسیس «نوردنس آرک»، اثر «پنجه» شاهزاده ویکتوریا گرفته شد تا در کنار اثر پنجه «فیلو»،  که قبلا گرفته شده، بصورت یک تابلوی ریخته گری  در پارک نصب شده و برای نسل های آینده بیادگار باقی بماند.


یکی از کارکنان پارک در حال «پنجه برداری» از شاهزاده ویکتوریا

ورود «شیلا» بعنوان همسری شایسته برای «فیلو»!
آرزوی بنیاد «نوردنس آرک» برای «فیلو» این بود که او بتواند در محیط  زندگی جدیدش تشکیل خانواده داده و با بدنیا آوردن نمونه های جدید کمکی به جلوگیری از انقراض نسل پلنگ ایرانی نماید.

این بنیاد سوئدی در همین راستا آستین ها را بالا زده و «پلنگ دختر» خوشکل هم سن و سالی به نام «شیلا» را نیز بعنوان همسری شایسته برای «فیلو» در نظر گرفت که مدتی پس از «فیلو» وارد پارک وحش «نوردنس آرک» شد.  

 خانم «اوا ویکبری» جانورشناس شاغل در «نوردنس آرک» به روزنامه «بوهوس لنینگن» گفت که آب و هوای غرب سوئد برای پلنگ پارسی ایده آل است. وی اضافه نمود:

- پلنگ های پارسی معمولا خود شریک زندگیشان را انتخاب می کنند. با این وجود امیدواریم که پلنک ماده ای که برای «فیلو»  در نظر گرفته ایم مورد پسند او قرار گیرد. آرزوی ما دیدن بچه های آنها در تابستان سال ۲۰۱۵ است. آرزویی که با یک سال تاخیر برآورده شد.

حیواناتی که توسط  کمپانیهای سوئدی به فرزندی قبول می شوند
«نوردنس آرک» یک بنیاد غیر انتفاعی است که هزینه های آن با کمکهای مالی از جمله دوستداران حیوانات و محیط زیست تامین می شود. کمپانیهای سوئدی نیز در این راستا نقش قابل توجهی را ایفا می کنند.

یک کمپانی می تواند یک حیوان در معرض انقراض ساکن پارک وحش «نوردنس آرک» را به فرزندی قبول کند و این به معنی پرداخت بخشی از مخارج غذا، نگاهداری و... آن حیوان است. 

کمپانیهایی که حیوانی را در «نوردنس آرک» به فرزندی قبول می کنند دیپلم و مزایای افتخاری ویژه  دیگری را به خود اختصاص می دهند که می توانند از آن استفاده های تبلیغاتی گسترده ای بعمل آورند که مورد تقدیر و توجه فراوان رسانه ها و شهروندان قرار می گیرد.  

لوگوی شرکت ها یا کمپانی هایی که  یک حیوان در معرض انقراض «نوردنس آرک» را به فرزندی قبول می کنند در مقابل محل زندگی هر حیوان در پارک وحش «نوردنس آرک»  نیز نصب می شود.

در فهرست کمپانیهایی که یک حیوان در معرض انقراض در پارک وحش «نوردنس آرک» را به فرزندی قبول کرده اند نام کمپانی اتوموبیل سازی ولوو، روزنامه غرب سوئد «گوته بورش پوستن»، پاساژ خرید بزرگ گوتنبرگ (نوردستان)، شرکت تولید برنامه های حسابرسی  و اقتصادی «گوتیا»، و پارک تفریحی «لیسه بری» دیده می شود.

شمار پلنگ‌های ایرانی بالغ در سراسر کشورهای محل زیست آن کمتر از ۸۷۱ تا ۱۲۹۰ قلاده برآورد می‌شود که بر اساس آخرین برآوردهای ملی حدود ۵۵۰ تا ۸۵۰ قلاده آن در ایران وجود دارند.

همچنین تخمین زده می شود که ۳۰۰ قلاده از پلنگ ایرانی در افغانستان وجود داردو  بیش از ۱۰۰ قلاده نیز در اسارت در ‌وحش‌های مختلف جهان بسر می برد.

سمندر کوهستانی ایرانی در انتظار کمپانی سرپرست
در فهرست حیوانات در معرض انقراض «نوردنس آرک» که در حال حاضر بدنبال شرکت یا کمپانی سرپرست می گردند نام «سمندر کوهستانی ایران» یا
Persian brook salamander
نیز بچشم می خورد. هزینه به فرزندی قبول کردن یک حیوان در معرض انقراض ۳۸۰۰ کرون در ماه و یا ۴۵ هزار کرون در سال است.
 
هر حیوان تنها می تواند توسط یک کمپانی به فرزندی پذیرفته شود. اگر مدیر یک کمپانی موفق ایرانی هستید می توانید چنین افتخاری را به نام خود ثبت کنید.

پارک وحش «نوردنس آرک» در شهر «سوته نس» در استان غربی «وسترا یوتالند» سوئد و در کنار جاده شماره ۱۷۱ و نزدیکی جاده شماره  ۱۶۲ واقع شده و یکی از مراکز توریستی مهم این منطقه بشمار می رود.

نام «نوردنس آرک» از نام مشابه «کشتی نوح» (نوحاس آرک) اقتباس شده که در داستانهای اساطیری دو جفت از هر حیوانی را در یک کشتی (آرک) پناه داد تا از نابودی شان در طوفانی سهمگین جلوگیری بعمل آورد.
 
پیوندهای مربوط
پارک وحش نوردنس آرک

فیلو پلنگ ایرانی پس از ورود به خانه جدیدش در پارک وحش «نوردنس آرک» سوئد در سال ۲۰۱۴

 

مطالب دیگر در وب سایت ما
stockholm.stockholmian.com

نظر خود را در زیر با دیگران به اشتراک بگذارید
 

comments powered by Disqus
Anpassad sökning
 

www.stoc

© Stockholmian. All rights reserved.
تمامی حقوق برای استکهلمیان محفوظ است. بیان شفاهی بخش یا تمامی یک مطلب از استکهلمیان در رادیو, تلویزیون و مشابه آن با ذکر واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است. هر گونه  استفاده  کتبی از بخش یا تمامی یک مطالب از استکهلمیان در سایتهای اینترنتی در صورت قرار دادن لینک مستقیم و قابل "کلیک" به آن مطلب در استکهلمیان مجاز بوده و در رسانه های چاپی نیز در صورت چاپ واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است.

Stockholmian
استکهلمیان استکهلم سوئد