تالار شهر استکهلم و محل اهدای جایزه نوبل
ربودن جایزه نوبل بالاتزین افتخاری است که میتواند در سطح بین المللی نصیب یک دانشمند گردد. و شهر استکهلم هر ساله در ماه دسامبر که هنگام  معرفی  نام برندگان جایزه نوبل و سپس اعطای این جایزه پر افتخار به آنها میرسد در معرض توجه جهانی قرار میگیرد.  جوایز نوبل در طی مراسمی بسیار مجلل و با شکوه و با حضور پادشاه و ملکه سوئد هر ساله در تاریخ 10 دسامبر  در تالار تاریخی شهر استکهلم به برندگان آن اهدا میگردد. تالاری که مانند میدان شهیاد (میدان آزادی) در تهران سمبل شهر استکهلم بشمار میرود و بازدید از آن همواره  در لیست "واجبات" جهانگردانی که از استکهلم دیدن بعمل می آورند قرار دارد. مراسم نوبل همواره در "تالار آبی" و نیز "سالن طلایی" تالار شهر استکهلم برگذار میشود. محلی که برجسته ترین دانشمندان جهان در طی بیش از یک قرن پر افتخارترین جایزه علمی جهان را دریافت نموده اند. برج تالار شهر استکهلم نیز که 106 متر بلندی دارد یکی از بهترین مناظر از شهر استکهلم را در مقابل دید شما قرار خواهد داد.

در هر سال برجسته ترین دانشمندان, محققین و ادبای جهان که افتخار دریافت جایزه نوبل نصیب آنان شده است در ضیافت مجلل شب نوبل که در تالار باشکوه شهر استکهلم برگزار میگردد جوایز خود را با حضور پادشاه, ملکه, دیگر اعضای خانواده سلطنتی و میهمانان بلند پایه از سراسر جهان دریافت خواهند نمود. مبلغ جایزه بنیاد آلفرد نوبل مبلغ 10 میلیون کرون (حدود یک و نیم میلیارد تومان) برای برنده هر رشته است. .

مراسم ضیافت نوبل از تلویزیون سراسری سوئد و از دیگر تلویزیونهای دنیا بصورت مستقیم پخش میگردد و از سایت اینترنتی رسمی بنیاد آلفرد نوبل نیز قابل مشاهده است. مراسم اعطای جایزه نوبل در استکهلم در دو بخش صورت میگیرد. در بخش اول مراسم که در بعداظهر روز 10 دسامبر صورت میپذیرد برندگان, لوحه افتخار و نیز مبلغ هنگفت 10 میلیون کرونی جایزه را از دست کارل گوستاو شانزدهم پادشاه سوئد دریافت میکنند. در بخش دوم که برای بسیاری دیدنی ترو تماشایی تر است مراسم ضیافت سطنتنی در تالار استکهلم است که با شرکت میهمانان بلند پایه از سراسر جهان و با شرکت برندگان جایزه نوبل و در حضور خانواده سلطنتی سوئد برگزار میشود.

چنانچه در کشوری زندگی میکنید که مراسم اعطای جوایز نوبل و نیز ضیافت سلطنتی نوبل را از تلویزیون پخش نمیکند امروزه حتی میتوانید مراسم آن را بصورت مستقیم از وب سایت نوبل نیز تماشا و دنبال کنید.

بیش از صد سال تاریخ, یادآور اهمیت جایزه نوبل است. آلفرد نوبل, شیمیدان سوئدی قرن 19 که در پی اختراع دینامیت ثروت هنگفتی اندوخت و آن را بنیان جوایزی نهاد که  ربودن آن امروزه بزرگترین آرزوی هر دانشمند برجسته در سراسر جهان است. آلفرد نوبل منحصرا به کاربرد غیر نظامی اختراع خود در اموری مانند ایجاد کانال ها, استخراج مواد معدنی و فعالیت های ساختمانی علاقه مند بود. مهندسان نظامی برای این اختراع نیز مانند بسیاری دیگر از اکتشافات موارد استفاده دیگری یافتند.

آلفرد نوبل بعنوان یک دانشمند خود آموخته و بدون مدرک دانشگاهی مایل بود دانشمندان بلند پرواز را تشویق کند. در نتیجه تصمیم گرفت ثروتش را در اختیار بنیادهای سوئدی بگذارد که مایل باشند به افراد برجسته در رشته های فیزیک, شیمی, پزشکی و ادبیات جوایزی اعطا کنند. اما در اواخر زندگی, دوست اتریشی نوبل, بارونس برتا فون ساتنر, اورا بر انگیخت تا جایزه ای هم به ارتقاء صلح اختصاص دهد.

همچنین بانک مرکزی سوئد نیز هر ساله مبلغی را در اختیار کمیته نوبل قرار میدهد تا هر ساله به افراد برجسته در علم اقتصاد اعطا گردد. جوایز نوبل توسط آکادمی نوبل و موسسات وابسته به آن تعیین میشوند. از جمله جایزه نوبل در رشته پزشکی توسط هیئت علمی بیمارستان و مجوعه علمی عظیم  دانشگاه  "کارولینسکا" در استکهلم هر ساله  به آکادمی  نوبل پیشنهاد میگردد. فقط جایزه صلح نوبل, بنا به خواست آلفرد نوبل, توسط یک کمیته پنج نفری که به وسیله پارلمان نروژ تعیین میشوند انتخاب میگردد. اعضای دولت( و همچنین از سال 1977 خود اعضای پارلمان) حق عضویت در این کمیته را ندارند.

هرچند که آلفرد نوبل جایزه را با این هدف که به افراد جوان اعطا شود بنیان گذاشت تا به این وسیله برای آنها انگیزه ای بوجود آید, اما جوایز غالبا به اشخاص سالخورده تر به خاطر کارهایی که در گذشته انجام داده اند تعلق گرفته است. میانگین سن دریافت کنندگان تاکنون 63 سال بوده است. با این همه اخیرا روندی در جهت انتخاب برندگان از میان نامزدهای جوانتر که میانگین ست آنان 50 سال است پدید آمده است. کوشش کمیته از این پس ممکن است مصروف بر این باشد تا افرادی را انتخاب کند که آنقدر جوان باشند که بتوانند کار خود را تا مدتی ادامه دهند.

مراسم اعطای جایزه نوبل یک در 10 دسامبر یک رویداد رسانه ای است که در آن مراسم مختلفی اجرا میگردد, شام سلطنتی سرو شده  و کنسرتهایی با شرکت هنرمندان سرشناس و برجسته اجرا میگردد.

در مدت بیش از 100 سالی که از اعطای جوایز نوبل میگذرد این جایزه به گونه ای مورد بزرگداشت قرار گرفت که حتی در تصور نیز نمیگنجید.

آدرس بازدید از تالار شهر استکهلم و محال اهدای جایزه نوبل

لینکهای مربوط
تالار شهر استکهلم
وب سایت رسمی بنیاد آلفرد نوبل

www.stockholmian.com

نظر خود را در زیر با دیگران در میان بگذارید
 

 www.stoc

© Stockholmian. All rights reserved.
تمامی حقوق برای استکهلمیان محفوظ است. بیان شفاهی بخش یا تمامی یک مطلب از استکهلمیان در رادیو, تلویزیون و مشابه آن با ذکر واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است. هر گونه  استفاده  کتبی از بخش یا تمامی یک مطالب از استکهلمیان در سایتهای اینترنتی در صورت قرار دادن لینک مستقیم و قابل "کلیک" به آن مطلب در استکهلمیان مجاز بوده و در رسانه های چاپی نیز در صورت چاپ واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است.

Stockholmian
استکهلمیان استکهلم سوئد