آفتاب نیمه شب

استکهلمیان - آفتاب نیمه شب اسکاندیناوی یکی از بزرگترین جاذبه های توریستی کشورهای منطقه شمال اروپاست و سالانه صدها هزار توریست از سراسر جهان برای دیدن درخشش آفتاب در نیمه شب به مناطق شمالی اسکاندیناوی مسافرت میکنند. برای بسیاری از ایرانیان در هفته های اولیه ورود به سوئد  و خصوصا در مناطق شمالی این کشور مشاهده درخشش زیبای آفتاب در نیمه شب های تابستان جلوه ای خاص, شگفت انگیز و بیاد ماندنی داشته است.  کمتر کودک ایرانی است که در روزهای اولیه  تماس با شب های تابستان سوئد به پدر  و مادر ایرانی خود نگفته باشد که "حالا که شب نیست. برای چه بخوابیم".

اما آفتاب نیمه شب چیست؟
100 روز بدون شب. این معنی آفتاب نیمه شب است. پدیده آفتاب نیمه شب را میتوان در تمامی استان "لاپلاند" سوئد و نیمی از استان "نور بوتن" در شمال این کشور مشاهده نمود. هر چه قدر به نقاط شمالی سوئد نزدیکتر باشیم طول مدتی که میتوان آفتاب نیمه شب را مشاهده کرد نیز طولانی تر است.

در شمالی ترین نقاط سوئد میتوان آفتاب نیمه شب را از اوایل ماه مه الی تا اواسط ژوئیه مشاهده نمود. نزدیکی به آفتاب نیمه شب در استان "نورلاند" به معنی آن است که در طول ماه های ژوئن و ژوئیه شب در این مناطق وجود ندارد.

مردم این دیار مدت چند هفته متوالی طلوع و غروب ندارند و چند ماه هم شب دراز دارند. در هنگام روزهای بلند, هنگامیکه به نیمه شب نزدیک میشویم, آفتاب مانند ایران به افق میخرامد و شبیه عصر ایران میگردد. و روبرو در جهت شمال و رو به قطب شمال قرار میگیرد. بعد اوج میگیرد و هرگز پنهان نمیشود. پس از مدتی (از اواسط ما مه تا پایان ژوئیه) بی آنکه غروبی رخ دهد دوباره آفتاب از پایین به بالا میرود و روز از سر گرفته میشود.   و به عبارتی مردم با "نیمه شب های خیالی" به خوب میروند, چون غروبی وجود ندارد و فقط آفتاب با نوسان ظریف و آرام خود موج روزانه زندگی مردم را نشان میدهد.

وسیع ترین شهر جهان
تماشای پدیده "آفتاب نیمه شب" در شهر "کیرونا" در شمال سوئد نیز قابل رویت است و بازدید از این شهر به خودی خود نیز جالب خواهد بود. کیرونا شهری است که از حیث وسعت بزرگتر از توکیو و نیویورک است و در 1200 کیلومتری بالای استکهلم قرار دارد. کیرونا شهر آهن است و قسمت اعظم ساکنانش معدنچی اند. برای رفتن به کیرونا علاوه بر هواپیما, قطارهای مسافربری نیز وجود دارد که در ماه های مه, ژوئن و ژوئیه شما را به نقاطی که در آن قریب سه ماه آفتاب غروب نمیکند میبرد.
 
در نقاط جنوبی و میانی سوئد مانند استکهلم, اگرچه پدیده آفتاب نیمه شب قابل مشاهده نیست اما غروب بسیار دیر وقت آفتاب در طی تابستان در استکهلم نیز پدیده جالبی برای بازدیدکنندگانی که از ایران به این کشور مسافرت میکنند خواهد بود. از اواسظ ماه ژوئن الی اواسط ماه ژوئیه در استکهلم غروب و طلوع آفتاب بیش از چند ساعت طول نمیکشد و در طی این چند ساعت نیز آسمان تاریک نبوده و فقط "گرگ و میش" است.

www.stockholmian.com

نظر خود را در زیر با دیگران در میان بگذارید
 

 www.stoc

© Stockholmian. All rights reserved.
تمامی حقوق برای استکهلمیان محفوظ است. بیان شفاهی بخش یا تمامی یک مطلب از استکهلمیان در رادیو, تلویزیون و مشابه آن با ذکر واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است. هر گونه  استفاده  کتبی از بخش یا تمامی یک مطالب از استکهلمیان در سایتهای اینترنتی در صورت قرار دادن لینک مستقیم و قابل "کلیک" به آن مطلب در استکهلمیان مجاز بوده و در رسانه های چاپی نیز در صورت چاپ واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است.

Stockholmian
استکهلمیان استکهلم سوئد