مترو استکهلم, طولانی ترین گالری هنری دنیا
استکهلمیان - مترو استکهلم که در این کشور به آن "تونل بانا" گفته می شود یکی از قدیمی‌ترین شبکه های حمل و نقل زیرزمینی در جهان است. بهره‌برداری از سامانه متروی استکهلم، در تاریخ 1 اکتبر سال 1950 آغاز شد. مترو استکهلم امروز دارای 110 ایستگاه است که 53 ایستگاه آن بر روی زمین و بقیه در زیر زمین واقع شده است.

شبکه مترو استکهلم، که طول آن‌ها در مجموع به به 105.7 کیلومتر می‌رسد،
از نظر دکوراسیون ایستگاه‌هایش معروف است و به عنوان "طولانی‌ترین گالری هنری دنیا" نیز توصیف شده است. از 110 ایستگاه مترو استکهلم، 90 ایستگاه با آثاری از 150 هنرمند تزیین شده است.

 


جالب‌ترین خط متروی استکهلم خط موسوم به "آبی" است که ایستگاه‌های آن در دهه های 60  و 70 میلادی مانند غار طراحی شده‌اند. این دکورها ترکیبی از عناصر طبیعی و مصنوعی‌اند.

ایده روزنامه رایگان، زنجیره‌ای و بین‌المللی "مترو" اولین بار در استکهلم متولد و سرانجام در  مترو دیگر کشورهی جهان نیز توزیع گردید.

 

تاریخچه

تصمیم ساخت مترو در استکهلم به سال 1941 برمی‌گردد. اولین فاز آن در سال 1950 افتتاح شد. در واقع در ساخت مترو از همان راه‌هایی که برای عبور تراموا در نظر گرفته شده بود، استفاده گردید. در سال 1952 فاز دوم به طرف غرب افتتاح شد. در سال 1975 خط آبی با دو مسیر از شمال‌غربی به مرکز امتداد یافت و در سال 1994 مترو استکهلم  به شکل فعلی آن تکمیل شد.

 

خط ‌ها
مترو استکهلم دارای 7 خط در سه رنگ‌ سبز، قرمز و آبی است.

 

خط سبز دارای 3 خط، 49 ایستگاه  و 41.256 متر طول است. هر روز 451.000 نفر و هر سال 146 میلیون نفر از خطوط آن استفاده می‌کنند.

 

خط  قرمز با 2 خط دارای 41.238 متر طول و 36 ایستگاه در سال 1964 افتتاح شد. این خطوط روزانه 394.000 نفر و هر سال 128 میلیون نفر را جابه‌جا می‌کنند.

 

خط آبی دارای 2 خط  و 20 ایستگاه به طول 25.516 متر است و در روز به 171.000 نفر و هر سال به 55 میلیون مسافر خدمات می‌دهد.

 

طول قطارهای مترو استکهلم 140-70 متر و طول سیستم 105.7 کیلومتر است.

 

 

قطارها از 5 بامداد تا 1 نیمه شب و حتی در روزهای تعطیل درحرکتند و  در طول روز هر 10 دقیقه، صبح زود و عصر هر 15 دقیقه و شب‌ ها هر 30 دقیقه تردد دارند. در اوج شلوغی با ورود واگن‌های کمکی این فاصله به 6-5 دقیقه و در بخش‌های مرکزی استکهلم به 3-2 دقیقه می‌رسد.

 

حداکثر سرعت قطارهای خط‌وط قرمز و آبی 80 و خط سبز 70 کیلومتر در ساعت است.

 

مترو استکهلم همچنان رو به گسترش است. توسعه 5-3 ساله خط سبز با 1.4 میلیارد کرون و خط آبی همچنان ادامه دارد.

 


ایمنی

مترو استکهلم جهت ایمنی هر چه بیشتر سیگنال‌ اطلاعات را به طور دائم به سیستم ایمنی قطار می‌فرستد. از طریق دو آنتن واقع در محور چرخ‌ها سرعت قطار بررسی و غیرمجاز بودن آن اعلام می‌شود. اطلاعات از طریق نمایشگر موجود در کابین راننده به وی اعلام و امکان تصادف قطارها به این ترتیب کاملا از بین می‌رود.

 

امکان استفاده از "عملیات خودکار قطار" وجود دارد اما کنترل درها و شروع اولیه برعهده راننده است. هم اینک از این تسهیلات در خط سبز استفاده می‌شود.


پیوندهای مربوط
وب سایت رسمی حمل و نقل عمومی استکهلم

www.stockholmian.com

نظر خود را در زیر با دیگران در میان بگذارید
 

 www.stoc

© Stockholmian. All rights reserved.
تمامی حقوق برای استکهلمیان محفوظ است. بیان شفاهی بخش یا تمامی یک مطلب از استکهلمیان در رادیو, تلویزیون و مشابه آن با ذکر واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است. هر گونه  استفاده  کتبی از بخش یا تمامی یک مطالب از استکهلمیان در سایتهای اینترنتی در صورت قرار دادن لینک مستقیم و قابل "کلیک" به آن مطلب در استکهلمیان مجاز بوده و در رسانه های چاپی نیز در صورت چاپ واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است.

Stockholmian
استکهلمیان استکهلم سوئد