بازگشت به قرون وسطی در  جشنواره سالانه جزیره توریستی گوتلند
استکهلمیان – در سی و دومین هفته هر سال که مصادف با اوایل ماه اوت میشود جشنواره «هفته قرون وسطی» در شهر ویسبی مرکز جزیره توریستی و زیبای گوتلند در شرق سوئد برگزار می شود.

تاریخچه این جشنواره به نزدیک هفتصد سال قبل و دوران پادشاهی والدمار چهارم پادشاه دانمارک برمی گردد. این پادشاه دانمارکی در سال ۱۳۶۰ میلادی استان اسکونه سوئد را به تصرف خود در آورد و سال پس از آن (۱۳۶۱ میلادی) نیز دو جزیره لوند و گوتلند سوئد را تصرف کرد.

در آن دوران سیاه از تاریخ اروپا شیوه بخصوصی برای اخاذی پول از مردم مورد استفاده قرار می گرفت که به «مالیات آتش» (Brandskattning) معروف بود.

به این تریب که اهالی شهری موظف به پرداخت مبلغ مالیات مشخصی می شدند و در صورت عدم پرداخت شهرشان تماما به آتش کشیده می شد. این شیوه مورد علاقه والدمار چهارم پادشاه دانمارک نیز جهت دریافت مالیات بود.


تست مجازات فراریان از پرداخت مالیات، هفته قرون وسطی، جزیره گوتلند

اما خوشبختانه روزگار عوض شده و اگرچه اداره مالیالت کماکان مبلغ مشخصی را هر ساله از شهروندان همه نقاط کشور بعنوان مالیات مطالبه می کند، اما روش های مدرن تر و البته متمدانه تری را بجای آتش زدن خانه و زندگی شهروندان برای وصول آن به کار می بندد.

اما «مالیالت آتش» در قرون وسطی هنوز از یادها نرفته و هر ساله موضوع جشنواره جالبی است که تحت عنوان «جشنواره قرون وسطی» در شهر ویسبی در جزیره گوتلند سوئد برپا می شود.


هفته قرون وسطی، جزیره گوتلند

ارائه بیش از ۵۰۰ برنامه مختلف در خلال هفته قرون وسطی
شرکت کنندگان این جشنواره لباسهای معمول در قرون وسطی را بر تن دارند که بیننده را به دنیای هفتصد سال پیش می برد. بازار قرون وسطی که در آن از جمله می توان البسه پوست و چرم و نیز زینت آلات مربوط به این دوره از تاریخ را خریداری نمود، هنرنمایی های مختلف با آتش، تیر و کمان اندازی، دیگر مسابقات گوناگون و البته غذاهای طبخ شده و معمول این دوره از تاریخ اروپا و سوئد، از جمله کباب های با گوشت های سایز بزرگ، از جمله بخش های این جشنواره است.

در این جشنواره حتی امکان زندگی با خانواده در چادرها و واحدهای مسکونی به سبک قرون وسطی نیز وجود دارد.


هفته قرون وسطی، جزیره گوتلند

نبرد شوالیه ها
از دیدنی ترین بخش های جشنواره «هفته قرون وسطی» در شهر ویسبی نبر مسابقه نبرد شوالیه های اسب سوار به سبک این دوره از تاریخ است که در نزد کودکان و نوجوانان نیز بسیار محبوب است.

نبرد شوالیه های اسب سوار در قرون وسطی عموماً توسط پادشاه یا یکی از نجبای بلند پایه ترتیب داده می‌شد و بنا به نحوه مبارزه شهسواران با همدیگر به دو دسته کلی «گروهی» و «انفرادی - نیزه‌بازی سواری» تقسیم می‌شد.

مبارزه گروهی به این صورت بود که دسته‌های شرکت‌کنندگان سواره با همدیگر می‌جنگیدند. اگرچه در این مسابقات هدف اسیر کردن حریف بود، اما با این حال بسیاری از شوالیه‌ها کشته یا به طور جدی مجروح می‌شدند. مسابقه انفرادی یا همان نیزه‌ بازی سواره عبارت از بازی جنگی سواره میان دو رقیب با نیزه‌های رو به هم و حمله‌ور شدن آنها به یکدیگر بود.


نبرد شوالیه ها، هفته قرون وسطی، جزیره گوتلند

مسابقه نبرد شوالیه ها در نزد اشراف و افراد عادی طرفداران زیادی داشت و از سرگرمی‌های معمول قرون وسطی محسوب می‌شد. جوایزی برای فاتحان رقابت‌ها در نظر گرفته شده بودند که هزینه تهیه آنها همانند هزینه‌های خود مسابقه توسط برگزارکننده رقابت‌ها تأمین می‌گشت. شرکت‌کنندگان برای رسیدن به مرحله نهایی و ثبت بهترین رکوردها و بردن جایزه با هم رقابت می‌کردند.


هفته قرون وسطی، جزیره گوتلند

این جشنواره که ۱۲۵ میلیون کرون فروش سالانه داشته و هر ساله حدود ۵۰ هزار بازدید کننده دارد و بیش از ۵۰۰ برنامه مختلف در آن بر روی صحنه می رود می تواند برای کوچک و بزرگ جشنواره ای دیدنی باشد.

جشنواره «هفته قرون وسطی» در شهر ویسبی سوئد دارای یک وب سایت مفصل و پر از اطلاعات  جالب به زبانهای سوئدی، انگلیسی و آلمانی نیز هست که می تواند بهترین شروع برای برنامه ریزی شما جهت شرکت در این جشنواره متفاوت باشد.

پیوندهای مربوط
وب سایت رسمی جشنواره قرون وسطی در ویسبی
جزایر توریستی گوتلند و اولند در سوئد

اگر نظری در باره این مطلب دارید، می توانید در پایان همین صفحه آن را بیان کنید. 

مطالب دیگر استکهلمیان در وب سایت ما
www.stockholmian.com

comments powered by Disqus
Anpassad sökning
 

www.stoc

© Stockholmian. All rights reserved.
تمامی حقوق برای استکهلمیان محفوظ است. بیان شفاهی بخش یا تمامی یک مطلب از استکهلمیان در رادیو, تلویزیون و مشابه آن با ذکر واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است. هر گونه  استفاده  کتبی از بخش یا تمامی یک مطالب از استکهلمیان در سایتهای اینترنتی در صورت قرار دادن لینک مستقیم و قابل "کلیک" به آن مطلب در استکهلمیان مجاز بوده و در رسانه های چاپی نیز در صورت چاپ واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است.

Stockholmian
استکهلمیان استکهلم سوئد