"لوپیس" های استکهلم / از شیر مرغ تا جان آدمیزاد
استکهلمیان - در کجا می توان آباژور, لوستر, قلیان,  ضروف چینی, لگن بچه!  و یا عکسهای چه گوارا را در کنار یکدیگر به قیمت 10 کرون و 15 کرون خریداری نمود؟  "لوپیس" (لوپ مارکناد) ها یا بازارهای "تک فروشی" اجناس نو و کهنه در استکهلم مصداق بارز ضرب المثل ایرانی "از شیر مرغ تا جان آدمیزاد" و یا "چیزهایی که در قوطی هیچ عطاری پیدا نمی شود" هستند که تقریبا هیچوقت نمی توان از آنها دست خالی به منزل برگشت.

مخلوط هرج و مرج گونه اجناسی که در "لوپیس" به فروش می رسند علاوه بر لذت گشت و گزار و تماشا, دقت فراوانی را نیز می طلبد که می تواند در نهایت و با کمی شانس منجر به بیرون کشیدن مثلا یک لوستر کریستال زیبا از میان جنگل دیگر اجناس گردد که در مغازه مجلل لوستر فروشی آن طرف خیابان به مبلغ 5000 کرون به فروش می رسد اما می توان با کمی چانه زدن با پرداخت چند اسکناس صد کرونی در "لوپیس" خریداری نمود.

"لوپیس" (یا به قول یکی از مترجمین استکهلمیان که نام "تک فروشی ها" را برای آن انتخاب کرده)  می تواند محل ایده آلی برای پرسه زدن جهت یافتن سوغاتی و به ویژه برای میهمانان آمده از ایران باشد که بسیاری از آنان بواسطه بی ارزش بودن پول ملی کشورشان قدرت مالی خرید از فروشگاه های معمولی را ندارند. در واقع در "لوپیس" ها می توانید با کمی شانس سوغاتیهایی را برای بستگان و یا حتی خودتان انتخاب کنید که صدها برابر ارزشمند تر و جذاب تر از اجناس داخل فروشگاه های معمولی باشند.

"لوپیس" ها می توانند محل ایده آلی نیز جهت خرید تجهیزات اولیه منزل برای متقاضیان پناهندگی و یا دانشجویان باشند.

 معرفی 5 بازار  "لوپیس" یا  "تک فروشی" در استکهلم
در استکهلم ده ها "لوپیس" بزرگ و کوچک وجود دارد که مساحت برخی از آنها می تواند بزرگتر از یک یا چند زمین فوتبال باشد. با مراجعه به بخش "راهنمای تلفن"  استکهلمیان می توانید از محل آنها هم در استکهلم و هم در دیگر شهرهای سوئد باخبر شوید. در ذیل تنها به معرفی 5 "لوپیس" در نقاط مختلف شهر استکهلم می پردازیم:

Loppmarknad

Vårberg Loppmarknad
 ساعات کار از دوشنبه تا جمعه مابین 11 الی 18. شنبه و یکشنبه مابین 10 الی 16. در این لوپیس  می توانید از قلیان گرفته تا کارهای زیبای دستی آفریقایی را پیدا کنید. در ساندویچ فروشی ها و رستورانهای "وربری سنتروم" که در نزدیکی این "لوپیس" قرار دارد می توانید غذا نیز صرف کنید. راحت ترین طریق رفتن به آن استفاده از مترو و پیاده شدن در ایستگاه "وربری سنتروم" است.
اطلاعات مفصل تر
www.loppmarknaden.se

Rotebro Bakluckeloppis
ساعات کار شنبه و یکشنبه از ساعت 11 الی 16. در این لوپیس از مبلمان کوچک تا اسباب بازی یافت می شود. رستوران و پیتزا فروشی نیز در دو دقیقه ای آن وجود دارن. راحت ترین طریق رفتن به آن استفاده از تراموا, پیاده شدن در ایستگاه "روته برو" و سپس اتوبوس است.
اطلاعات مفصل تر
www.rotebromarknad.se

Sundbyberg
ساعات کار روزهای اداری از ساعت 11 الی 18, شنبه و یکشنبه از ساعت 11 الی 16.  در این لوپیس که همه روزه باز است بویژه می توان از جمله لوستر و آباژورهای قدیمی را پیدا نمود. امکان خرید قهوه و ساندویچ نیز وجود دارد.  راحت ترین راه رفتن به آن استفاده از تراموا و پیاده شدن در ایستگاه "سوند بی بری" است.
اطلاعات مفصل تر
www.loppmarknaden.se/marknadsplatssundbyberg

Brottby Bakluckeloppis
ساعات کار یکشنبه ها از ساعت 10 الی 14. این یک لوپیس تابستانی است که از حدود 31 ماه مه هر سال تا آخر سپتامبر هر سال در 40 دقیقه ای استکهلم برپا می شود. از لوازم الکترونیکی گرفته تا ضروف چینی و عروسک در آن پیدا می شود. امکان خرید ساندویچ و نوشیدنی وجود دارد. راحت ترین راه رفتن به آن استفاده از اتوبوس از ایستگاه "بیمارستان دندرید" است.
اطلاعات مفصل تر
www.brottbyloppis.se

Täby Bakluckeloppis
ساعات کار شنبه ها از ساعت 12 الی 16. این یک لوپیس تابستانی است که از حدود 31 ماه مه هر سال تا 6 اکتبر هر سال در نزدیکی میدان اسب سواری "گالوپ"  در منطقه "تبی" وجود دارد.  در این لوپیس نیز اجناس مختلف از کتاب های جیبی گرفته تا دوچرخه قابت بدن سازی قابل یافت است. امکان خرید همبرگر و قهوه وجود دارد. تماشای اسب های زیبای میدان اسب سواری نزدیک آن نیز خالی از لطف نیست. راحت ترین راه رفتن به آن سوار شدن ترامواهای "روسلاگز بانان" و پیاده شدن در ایستگاه "تبی گالوپ" است.
اطلاعات مفصل تر
www.tabyloppis.com

توصیه "حرفه ای" ها به هنگام رفتن به "لوپیس"
-
زود به لوپیس بروید. بهترین موقع زمانی است که فروشندگان در حال چیدن اجناس خود هستند. در این زمان است که گرانترین و جذاب ترین اجناس را پیدا خواهید کرد.

- چانه بزنید. در سوئد تنها در لوپیس ها می توانید از این تخصص ویژه خود بعنوان ایرانی استفاده کرده و این سنت قدیمی را زنده نگاه دارید!

- لوپیس ها را با مغازه های دست دوم فروشی داخل شهرها اشتباه نکنید. قیمت اجناس در لوپیس ها بمراتب ارزانتر از فروشگاه های دست دوم فروشی (سکند هند) است.

- اگر جنسی را پیدا کردید که با تمام وجود مایل به خرید آن بوده اما قیمت آن در لوپیس برایتان گران بنظر می رسد لحظاتی قبل از بسته شدن لوپیس مجددا به همان فروشنده مراجعه کنید. فروشندگان لوپیس مایلند که قبل از تعطیل شدن تا جای ممکن از شر اجناسی که در معرض فروش گذاشته اند راحت شوند و در نتیجه علاقه بیشتری به دادن تخفیف و کاهش قیمت خواهند داشت.

- زود قضاوت نکنید و جهت گشت و گزار در "لوپیس" ها وقت بگذارید تا بتوانید مرغوب ترین ها را شناسایی کرده, بیرون کشیده و تصاحب کنید.

www.stockholmian.com

نظر خود را در زیر با دیگران در میان بگذارید
 

 www.stoc

© Stockholmian. All rights reserved.
تمامی حقوق برای استکهلمیان محفوظ است. بیان شفاهی بخش یا تمامی یک مطلب از استکهلمیان در رادیو, تلویزیون و مشابه آن با ذکر واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است. هر گونه  استفاده  کتبی از بخش یا تمامی یک مطالب از استکهلمیان در سایتهای اینترنتی در صورت قرار دادن لینک مستقیم و قابل "کلیک" به آن مطلب در استکهلمیان مجاز بوده و در رسانه های چاپی نیز در صورت چاپ واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است.

Stockholmian
استکهلمیان استکهلم سوئد