نخستین جمبوجت-هتل جهان در فرودگاه بین المللی آرلاندا در استکهلم
استکهلمیان - پس از اینکه شرکت هواپیمایی "ترانس جت" در سال 2002 به ورشکستگی کشیده شد سه جمبوجت 747 متعلق به این شرکت هواپیمایی در فرودگاه بین المللی آرلاندا در استکهلم باقی ماندند. دو جمبوجت پس از مدتی به فروش رفتند و با استفاده از قطعات یدکی جمبوجت سوم به سوی صاحبان جدید خود به پرواز درآمدند.  اما برای جمبوجت سوم و قدیمی تر هیچ مشتری پیدا نشد و این جمبوجت بمدت 5 سال در گوشه ای از فرودگاه استکهلم به حال خود رها شد.

اما زمانی که آقای "اسکار دیاس" هتلدار سوئدی چشمش به این جمبوجت غول پیکر افتاد بلافاصه متوجه شد که مایل است آن را برای چه کاری خریداری و مورد استفاده قرار دهد.

اولین جمبوجت-هتل جهان در فرودگاه بین المللی استکهلم
آقای اسکار دیاس اولین جمبوجت-هتل خود را به افتخار دخترش و به نام او "
Liv" نامیده است.  "لیو" اولین جمبوجت-هتل از سری هتل های زنجیره ای خواهد بود که این هتلدار سوئدی تصمیم دارد با استفاده از جمبوجت های قدیمی در فرودگاه های مختلف جهان احداث کند. فرودگاه بین المللی آرلاندا در استکهلم اولین فرودگاه جهان در رابطه با این پروژه است.

در طی اولین ماه های سال 2008 تجهیزات غیر ضروری و قدیمی این جمبوجت از داخل بدنه آن خارج شده و زمین زیر آن جهت تحمل وزن 110 تنی این جمبوجت غول پیکر آماده گردید. در ماه ژوئن 2008 "لیو" به محل دائمی خود در مدخل ورودی فرودگاه بین المللی استکهلم (آرلاندا) منتقل شد. محلی که همه مسافران راهی فرودگاه بین المللی استکهلم در سمت راست خود و قبل از رسیدن به ترمینال های فرودگاه آن را مشاهده خواهند نمود. هدف طراحان این بوده است که این جمبوجت-هتل از بیرون ظاهر یک جمبوجت معمولی پارک شده را داشته باشد. 

و سرانجام در روز 15 ژانویه 2009 دربهای اولین جمبوجت-هتل جهان در فرودگاه بین المللی آرلاندا بر روی مسافرین خسته محتاج به استراحت گشوده شد و امکان رزرو اتاقهای این هتل از طریق وب سایت آن  در دسترس عموم قرار گرفت.

این جمبوجت-هتل دارای 25 اتاق با دوش و توالت در داخل کریدور هواپیما می باشد. در قسمت بالایی جمبوجت و جایی که قبلا بخش درجه یک آن قرار داشته است نیز چند اتاق با دوش و توالت خصوصی تعبیه شده است. اما کابین خلبان یا "کوک پیت" هواپیما لوکس ترین "سوئیت" این جمبوجت-هتل خواهد بود که از هم اکنون توسط چندین عروس و داماد جهت گذراندن اولین شب پس از ازدواج رزرو شده است.

مسافرین می توانند قبل از پرواز خود به مقصدهایشان در نقاط مختلف جهان در این جمبوجت-هتل به استراحت بپردازند. اتوبوسهای خطوط اتوبوس رانی استکهلم و همچنین اتوبوس های داخلی فرودگاه نیز در نزدیکی این جمبوجت-هتل توقف کرده و مسافران را مابین جمبوجت-هتل فرودگاه و ترمینال های مختلف حمل خواهند نمود.  پارکینگ بلند مدت جهت پارک اتوموبیل نیز در نزدیکی این جمبوجت-هتل طراحی شده است. مسافرین حتی می توانند بصورت پیاده فاصله مابین جمبوجت-هتل "لایو" و ترمینال های فرودگاه بین المللی آرلاندا را بصورت پیاده طی نمایند.

به گفته صاحب سوئدی این جمبوجت-هتل علاقه بین المللی نسبت به این پروژه بی اندازه گسترده بوده و تاکنون بنگاه های خبری کشورهایی از قبیل انگلستان, ژاپن, آلمان, فرانسه و برزیل جهت تهیه گزارش  به محل آمده اند و شبکه های بزرگ تلویزیونی آمریکا  از قبیل "ای بی سی", "سی بی اس" و "سی ان ان" نیز تهیه گزارش از این هتل منحصر به فرد وقت رزرو نموده اند.

فردریک یوهانسون مسئول تاسیسات سازمان هواپیمایی کشوری سوئد می گوید: "این جمبوجت-هتل بی نظیر بی شک تبدیل به یکی از سمبل های فرودگاه بین المللی استکهلم (آرلاندا) خواهد شد. این بسیار طبیعی است که یک هواپیما اولین چشم انداز مسافرین راهی فرودگاه استکهلم باشد. همچنین این جمبوجت-هتل آلترناتیو نسبتا ارزانی در فرودگاه برای مسافرین خسته ای است که در انتظار پرواز خود نیاز به محل استراحتی دارند".

نرخ اتاق های  این جمبوجت- هتل با توجه به نوع و اندازه اتاق متفاوت است. نرخ یک اتاق دو تخته برای هر شب  1200 کرون (حدود 160 هزار تومان), نرخ یک اتاق سه تخته برای هر شب 1350 کرون (حدود 180 هزار تومان) و نرخ یک اتاق یک تخته آن 350  کرون (حدود 45 هزار تومان) برای هر شب است.

نرخ سوئیت کابین خلبان یا "کوک پیت" (قابل توجه عروس خام ها - آقا دامادهای ایرانی) برای هر شب  3300 کرون (حدود 450  هزار تومان) است. صرف صبحانه در این هتل 70  کرون هزینه در بر خواهد داشت. اشاره کنیم که تمامی قسمتهای این هتل جهت توانخواهان و مناسب با نیازهای آنان نیز قابل استفاده طراحی شده است.

امکان رزرو اتاق در این هتل استثنائی از هم اکنون از طرق وب سایت رسمی آن که به دو زبان انگلیسی و سوئدی در دسترس است امکانپذیر می باشد. آیا میهمانی دارید که قرار است چند روزی میهمان شهر استکهلم باشد؟ چرا وی را از طریق رزرو اتاقی در این هتل دیدنی غافلگیر نکنید؟

طراح استکهلمیان نقشه داخلی اولین جمبوجت-هتل  جهان را در ذیل به فارسی ترجمه و در اختیار خوانندگان استکهلمیان قرار داده است تا در صورت بسر بردن در آن با همه بخشهای آن آشنا شده و گم نشوند!

پیوندهای مربوط
وب سایت رسمی جمبوجت-هتل

www.stockholmian.com

نظر خود را در زیر با دیگران در میان بگذارید
 

 www.stoc

© Stockholmian. All rights reserved.
تمامی حقوق برای استکهلمیان محفوظ است. بیان شفاهی بخش یا تمامی یک مطلب از استکهلمیان در رادیو, تلویزیون و مشابه آن با ذکر واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است. هر گونه  استفاده  کتبی از بخش یا تمامی یک مطالب از استکهلمیان در سایتهای اینترنتی در صورت قرار دادن لینک مستقیم و قابل "کلیک" به آن مطلب در استکهلمیان مجاز بوده و در رسانه های چاپی نیز در صورت چاپ واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است.

Stockholmian
استکهلمیان استکهلم سوئد