سینمای «آی مکس»
استکهلمیان - سینماهای «مال آو اسکاندیناویا» یک مجموعه سینمایی با ۱۱ سالن سینما و گنجایش ۱۸۰۰ نفر است که بزرگترین آن یک سالن ۵۰۰ نفره مجهز به تکنیک «آی مکس» است که تنها در کشورهای معدودی وحود دارد و نخستین و تنها نمونه در نوع خود در سوئد بشمار می رود.

«آی مکس» نوعی قالب منحصر به فرد برای فیلم است که از ویژگی‌های آن می توان به اندازه بسیار بزرگ و نیز کیفیت تصویر و صدا در آن اشاره کرد.

پرده‌های به کار گرفته شده در سالن‌های «آی مکس»  به مراتب بزرگتر از پرده‌های سینمای معمولی و در مواردی دارای ابعادی با ۲۹ متر ارتفاع و ۳۵ متر عرض است. ماده استفاده شده در ساخت این پرده، وینیل با روکش رنگ نقره‌ای است. صفحه‌های «آی مکس»  با قوسی خاص برای افزایش حداکثری میدان دید تک‌تک بینندگان طراحی شده‌اند و موقعیت مکانی صفحه برای رسیدن به این منظور به‌دقت محاسبه شده‌است. در بیشتر سالن‌های «آی مکس»  این صفحه‌ها از دیوار تا دیوار و از سقف تا کف کشیده می‌شوند. دلیل استفاده از رنگ نقره‌ای، به حداکثر رساندن قطب‌بندی نور و درخشندگی در آن است. اعمال رنگ روی صفحه‌ها توسط روبات انجام می‌گیرد تا رنگ به صورت کاملا یکنواخت پرده را بپوشاند.

 همچنین این پرده‌ها دارای میلیون‌ها روزنه ریز هستند تا در تقابل با صوت قرار نگیرند و صدا به راحتی در آنها جریان داشته باشد. بالا بودن وضوح تصاویر این امکان را به وجود می‌آورد که بیننده بتواند در فاصله بسیار نزدیکی از پرده سینما قرار بگیرد. همچنین صندلی‌ها نیز دارای شیب ملایم هستند تا بیننده کاملا به صفحه مسلط باشد. در سالن‌های سینمای «آی مکس»   برای بوجود آوردن صدایی رسا و گیرا از تکنیک آکوستیک استفاده می کنند تا صدایی دقیق و واقعی را به بیننده ارائه دهد به صورتی که تماشاگر قادر باشد با افتادن یک سوزن، صدا و حتی محل فرود آن را تشخیص دهد.

نخستین و تنها سینمای «آی مکس» سوئد در مرکز تفریحی-تجاری «مال آو اسکاندیناویا» در منطقه سولنا قرار دارد و بخشی از سینماهای زنجیره ای «اس اف» سوئد بشمار می ود.

پیوندهای مربوط
سینمای آی مکس / اس اف

دیدنیهای دیگر استکهلم در وب سایت ما
stockholm.stockholmian.com

نظر خود را در زیر با دیگران به اشتراک بگذارید
 

 www.stoc

© Stockholmian. All rights reserved.
تمامی حقوق برای استکهلمیان محفوظ است. بیان شفاهی بخش یا تمامی یک مطلب از استکهلمیان در رادیو, تلویزیون و مشابه آن با ذکر واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است. هر گونه  استفاده  کتبی از بخش یا تمامی یک مطالب از استکهلمیان در سایتهای اینترنتی در صورت قرار دادن لینک مستقیم و قابل "کلیک" به آن مطلب در استکهلمیان مجاز بوده و در رسانه های چاپی نیز در صورت چاپ واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است.

Stockholmian
استکهلمیان استکهلم سوئد