سوئد بهترین کشور جهان برای جهانگردان همجنسگرا
 استکهلمیان - سوئد بعنوان تنها کشور جهان ۹  امتیاز بزرگترین راهنمای جهانگردی همجنسگرایان (اسپارتاکوس) در سال ۲۰۱۲ را به خود اختصاص داد و به این ترتیب بهترین کشور جهان برای جهانگردان همجنسگرا شناخته شد. سوئد با کسب یک امتیاز بیشتر از دیگر رقبای خود که بلژیک, هلند, آمریکا (نیویورک و ماساچوست) بوده اند به این رتبه دست یافت.

"توماس بریل" مدیر سازمان "ویزیت سوئدین" که مسئولیت بازاریابی برای کشور سوئد و جذب جهانگردان خارجی به این کشور را بر عهده دارد در این رابطه به خبرگزاری ت ت گفت:

"وجهه  سوئد بعنوان بهترین کشور برای جهانگردان همجنسگرا به معنی افزایش درآمد 254 میلیارد کرونی است که سوئد امروز از صنعت جهانگردی نصیب خود می کند. هدف ما این است که درآمد سالانه حاصل از صنعت جهانگردی سوئد را تا سال ۲۰۲۰ به دو برابر یعنی بیش از ۵۰۰ میلیارد کرون برسانیم.  جهانگردان همجنسگرا یکی از مهمترین گروه های مورد نظر ما جهت دست یابی به این هدف هستند."

وی اضافه می کند:

"هدف ما این است که جهانگردان همجنسگرا را از شهرهای بزرگی مانند پاریس, لندن و نیویورک به سوئد جذب کنیم.  سال گذشته یک کمپین تبلیغاتی تحت عنوان
Stockholm in full glory
در آمریکا انحصارا با هدف جذب جهانگردان همجنسگرا داشتیم که در آن بر روی جذابیت های جهانگردی سوئد از دیدگاه همجنسگرایان تاکید شده بود. همجنسگرایان قشری با قدرت خرید بسیار بالا هستند که معمولا در شهرهای بزرگ زندگی می کنند و مایلند که  در خلال تعطیلات خود با شهرهای جدید آشنا شوند. گروهی که کیفیت و نو آوری برایشان دارای اهمیت است و به طراحی, مد, فرهنگ غذایی و فرهنگ تفریحی بسیار علاقمند هستند. مواردی که سوئد جهت ارائه آن ها دارای  بالاترین استانداردهاست."

سوئد: حقوق کاملا یکسان برای اقلیت های جنسی
همجنسگرایان, دو جنس گرایان و دگرجنس گونگان در سوئد از لحاظ قانون دارای حقوق کاملا مساوی با دگرجنس گرایان هستند. دولتمردان این کشور جهت جلوگیری از اعمال هر گونه تبعیض بر علیه اقلیت های جنسی از سالها قبل یک ناظر عالی پارلمانی منع تبعیض جنسی پایه گذاری نموده اند که وظیفه آن از جمله نظارت بر احقاق حقوق اقلیت های جنسی است.

همجنسگرا یاب "گریند آر"
همجنسگران از این پس نیازی ندارند که در جایی که بسر می برند تنها باشند. یک "اپ" (اپلیکشین) جدید بنام "گریند آر" که بصورت رایگان قابل بارگیری در همه تلفن های هوشمند (اسمارت فون) آندروئید و آیفون است پس از نصب ان در تلفن همراه, همه افراد همجنسگرا تا شعاع چند کیلومتری کاربر را با عکس و مشخصات و علائق لیست می کند و کاربر می تواند در صورت علاقه با هر کدام از آنها از طریق همین "اپ" به گفتگو و "چت" بنشیند! هر فرد خود نیز می تواند با قرار دادن عکس و دیگر اطلاعات در مورد خودش, خود را نیز قابل شناسایی برای دیگر همجنسگرایانی کند که در شعاع چند کیلومتری وی بسر می برند. محل یابی افراد از طریق ساته لایت و امکانات تلفن موبایل هوشمند و برنامه "گریند آر" صورت می گیرد. برنامه (اپ) "گریند آر" بر اساس اطلاعات دانشنامه "ویکی پدیا" تاکنون برنده چندین جایزه مختلف بین المللی شده است.

جشن خیابانی و رژه سالیانه همجنسگرایان در استکهلم
شهر استکهلم هر ساله بمدت یک هفته در ماه اوت  دراشغال همجنسگرایان, دوجنس گرایان, دگر جنس گونگان و دیگر دگرباشان جنسی است. در طی این هفت روز, فستیوال و سپس رژه خیابانی سالانه و بین المللی همجنسگرایان تحت عنوان "پراید" در پایتخت سوئد برگزار می گردد.

همجنسگرایان, دو جنس گرایان, دگرجنس گونگان و دیگر دگرباشان جنسی در این فستیوال که ده ها هزار تن از سراسر اتحادیه اروپا و دیگر نقاط جهان در آن شرکت می کنند ضمن برگزاری مراسم جشن و شادی و رقص و پایکوبی, به طرح مسائل فرهنگی - اجتماعی - سیاسی مربوط به خود نیز می پردازند.

مردم و همچنین جهانگردان بسیار زیادی جهت تماشای این فستیوال و خصوصا رژه خیابانی بی اندازه دیدنی آن که در ششمین روز فستیوال صورت می گیرد از نقاط مختلف سوئد, اروپا و دیگر نقاط جهان به استکهلم می آیند.

فستیوال پراید استکهلم نه تنها بزرگترین فستیوال سالانه استکهلم بلکه بزرگترین فستیوال شمال اروپا محسوب می شود. در طی هفته برگزاری فستیوال پراید, شهر استکهلم با رنگهای رنگین کمان که نماد همجنسگرایان است رنگین می گردد.

در سال ۲۰۰۵ اجرای برنامه از جمله توسط لاله هنرمند سوئدی – ایرانی, ایرانیان زیادی را به این جشنواره خیابانی کشاند.  

چنانچه میهمانان تابستانی خصوصا از ایران دارید حتما آنان را به تماشای این فستیوال و مخصوصا  رژه خیابانی آن دعوت کنید و دوربینهای عکس برداری و فیلمبرداری را نیز از یاد نبرید. رژه خیابانی این فستیوال نقطه اوج آن بشمار میرود و مطمئنا دوستان و میهمانان شما هرگز قبلا فستیوال مشابهی را در ایران ندیده اند و برای آنها کاملا تازگی خواهد داشت!

رژه خیابانی فستیوال پراید از چنان محبوبیتی برخوردار است که تعداد افراد غیر همجنسگرا که برای تماشای آن به خیابانهای استکهلم سرازیر می شوند چند برابر خود همجنسگرایان است. در سالهای گذشته پنجاه هزار نفر در رژه خیابانی فستیوال پراید شرکت داشتند و  حدود نیم میلیون نفر را نیز جهت تماشای آن به خیابانهای استکهلم کشیدند.

درج اطلاعات در مورد فستیوال پراید در استکهلمیان در سال های گذشته منتهی به بازدید تعداد زیادی از ایرانیان و میهمانان و توریستهای تابستانی که از ایران و نیز کشورهای دیگر به استکهلم آمده بودند از این فستیوال  و خصوصا رژه  شاد و پر زرق و برق خیابانی آن شده است. بسیاری از ایرانیان و از جمله مامان بزرگها و بابابزرگها  "هاج  و واج  و با چشمان از حدقه درآمده" از این رژه خیابانی دیدن کرده  و عکس ها و  فیلم های  زیادی نیز از آن تهیه می کنند تا پس از بازگشت به ایران به دوستان و آشنایانشان نشان بدهند.

مطبوعات, رادیو تلویزیون و دیگر رسانه های سوئد هر ساله گزارشات مفصلی از فستیوال پراید تهیه و پخش می کنند و خبرهای مربوط به فستیوال همواره از رئوس اخبار سوئد در طی هفته برگزاری آن است. 

در طی مدت فستیوال پراید رستورانهای مختلف, کافه تریاهای مختلف, فروشگاه های های مختلف, چادر مربوط به انجمن های مختلف,  بازیهای مختلف و از همه مهمتر سن های مختلف جهت هنرنمایی هنرمندان و آرتیست های فستیوال برپا میگردد. هنرمندان در طول بعداز ظهر و شب در آن برنامه اجرا خواهند نمود.

فستیوال پراید محلی برای برگزاری سمینارها, نمایش فیلم, تئاتر و نمایشگاه نیز هست. در طی فستیوال پراید مسائل اجتماعی مربوط به همجنسگرایان نیز مورد بحث, گفتگو و تبادل نظر شرکت کنندگان قرار میگیرد.

پیوندهای مربوط به جهانگردان همجنسگرا در استکهلم و سوئد
همجنسگرا یاب "گریند آر"  برای تلفن های هوشمند آندروئید و آیفون
سازمان حمایت از حقوق همجنسگرایان سوئد (سوئدی)
راهنمای رسمی جهانگردان همجنسگرا در استکهلم (انگلیسی و سوئدی)
بزرگترین جامعه مجازی همجنسگرایان در سوئد (انگلیسی و سوئدی)
وب سایت رسمی جشن خیابانی و رژه سالانه همجنسگرایان (پراید) در استکهلم (انگلیسی و سوئدی)

www.stockholmian.com

نظر خود را در زیر با دیگران در میان بگذارید
 

 www.stoc

© Stockholmian. All rights reserved.
تمامی حقوق برای استکهلمیان محفوظ است. بیان شفاهی بخش یا تمامی یک مطلب از استکهلمیان در رادیو, تلویزیون و مشابه آن با ذکر واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است. هر گونه  استفاده  کتبی از بخش یا تمامی یک مطالب از استکهلمیان در سایتهای اینترنتی در صورت قرار دادن لینک مستقیم و قابل "کلیک" به آن مطلب در استکهلمیان مجاز بوده و در رسانه های چاپی نیز در صورت چاپ واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است.

Stockholmian
استکهلمیان استکهلم سوئد