موزه آبا
استکهلمیان –  روز سه شنبه هفتم ماه سال ۲۰۱۳ مه برای اولین بار دربهای موزه گروه موسیقی سوئدی "آبا" یکی از جاذبه های بزرگ توریستی شهر استکهلم بر روی صدها میلیون از عاشقان این گروه موسیقی بی نهایت محبوب بین المللی گشوده شد.

این موزه مورد بازدید سالانه بیش از  نیم میلیون نفر نفر قرار می گیرد.

در موزه  "آبا" که بخشی از
Swedish Music Hall of Fame
است از جمله  لباسهای گروه آبا که در کنسرتهای مشهور جهانی خود از آن استفاده بعمل آورده اند, آلات موسیقی متعلق به آنان, جوایز بین المللی که دریافت نموده اند و همچنین تماشای عکس و فیلمهای متعلق به این گروه موسیقی برجسته و جاودانه جهان به نمایش عمومی گذاشته خواهد شد.

اما از جالب ترین قسمتهای این موزه بخش "اینتراکتیو" آن خواهد بود. از جمله قسمتهایی از "پولار استودیو" در این موزه بازسازی خواهد شد و بازدید کنندگان موزه قادر خواهند بود صفحه ای با صدای خود از ترانه های گروه آبا تولید کنند.

بازدید کنندگان همچنین خواهند توانست با استفاده از تکنیک فوق مدرن بصورت "تلقینی" در کنسرت "زنده" و 50 هزار نفری آبا در ویمبلی شرکت کرده و با همه احساس خود موسیقی آبا را لمس نمایند.

و این تنها بخشهای کوچکی از امکانات دیدنی و حس کردنی این موزه منحصر به فرد خواهد بود که بازدید از آن و تجدید خاطرات با یکی از معظم ترین و محبوب ترین گروه های تاریخ موسیقی پاپ جهان به همگان توصیه می شود.

محل موزه
موزه "آبا" در آدرس
Djurgårdsvägen 68
در منطقه "یور گوردن" در استکهلم (در نزدیکی پارک تفریحی گرونا لوند) واقع شده است. با توجه به سختی پیدا کردن جای پارک اتوموبیل در منطقه تفریحی "یور گوردن" استفاده از وسایل نقلیه عمومی توصیه می شود. راحت ترین راه از جمله سوار شدن "تراموا"ی شماره 7  در میدان "سرگل" و سپس پیاده شدن در ایستگاه " "لیلیه والش / گرونا لوند" است.

امکان رسیدن به محل با کشتی, اتوبوس و همچنین مترو (با کمی پیاده روی در هوای بهاری دلکش استکهلم) نیز امکان پذیر است.

آبا, سنگین وزن های تاریخ موسیقی پاپ جهان

گروه سوئدی آبا از موفق ترین و مشهورترین گروهها در تاریخ موسیقی پاپ جهان, و یکی از پرطرفدارترین آنها از جمله در میان ایرانیان از دهه هفتاد و هشتاد میلادی تاکنون بوده است.

دو پسر و دو دختر جوان سوئدی در روز ۶ آوریل سال ۱۹۷۴ در چهارچوب مسابقه بهترین ترانه سال اروپا (یورو ویژن)  در شهر "برایتون" انگلستان  با آهنگ "واترلو" برنده این مسابقه شدند و پس از آن در مدت بیش از ۳۰ سال و با فروش بیش از ۳۵۰ میلیون نسخه صفحه, نوار و سی دی تبدیل به یکی از وزنه های سنگین و جاودانه در تاریخ موسیقی پاپ جهان گردیدند. گروه آبا در کنار "بیتلها" و "الویس پریسلی" بیشترین تعداد صفحه را در تاریخ موسیقی جهان بفروش رسانده است.

دختران و پسران جوان دیروز, و پدران و مادران امروز, همگی از آهنگهای این گروه موسیقی برجسته و جاودانه سوئدی خاطره دارند. دیوار اتاقهای بسیاری از جوانان و نوجوانان ایران در دهه های هفتاد و هشتاد میلادی با تصاویر و پوسترهای گروه آبا تزئین شده بود.

گروه آبا در سال ۱۹۸۲ رسما از هم پاشید. آخرین کنسرت آبا در سال ۱۹۸۰ در ژاپن به انجام رسید و اعضای این گروه آخرین بار در نوامبر ۱۹۸۲ در کنار یکدیگر ظاهر شدند. اما آبا بواسطه موسیقی جاودانه و استثنایی خود, هرگز از قلبهای مردم جهان بیرون نرفت و کماکان طرفداران بیشماری در سراسر جهان و از جمله ایران داشته و موسیقی آبا پس از گذشته بیش از چهار دهه کماکان و مرتبا از ایستگاههای رادیویی و تلویزیونی گوشه و کنار جهان پخش میگردد.

اینک نزدیک به ۴۰ سال از درخشش ستاره "آبا" در آسمان موسیقی پاپ جهان گذشته است.اعضای گروه آبا اکنون از پیشکسوتان در زمینه تولید موسیقی در جهان بشمار میروند.

وب سایت رسمی گروه آبا ۴۰ سال پس از درخشش این گروه مورد بازدید سالانه میلیونها نفر از عاشقان این گروه محبوب  قرار میگیرد. در این وب سایت میتوان از آخرین اخبار در رابطه با "آبا" اطلاعات کسب نمود و همچنین با دیگر دوستداران آبا از سراسر جهان در تماس بوده و آشنا شد.

در اکتبر سال ۲۰۰۵ بمناسبت پنجاهمین سال تولد مسابقه بهترین ترانه سال اروپا(یورو ویژن سانگ کانتست), در برنامه ای عظیم که در کپنهاگ دانمارک برگزار گردید و از تلویزیونهای سراسر اروپا پخش شد همه مردم این قاره با رای گیری خود محبوب ترین آهنگ تاریخ ۵۰ ساله این مسابقه مشهور موسیقی را انتخاب نمودند.

در این نظرسنجی عظیم  ترانه "واترلو" با بیشترین آرای مردم اروپا بعنوان محبوبترین آهنگ تاریخ ۵۰ سال گذشته مسابقه بهترین ترانه سال اروپا (یورو ویژن سانگ کانتست) برگزیده شد.

موسیقی آبا مرز و زمان نمی شناسد. مدونا خواننده پاپ آمریکایی چندی پیش اجازه بازخوانی بخشهایی از یک آهنگ متعلق به گروه آبا را از آنان گرفت. اما تقاضای او جهت ساختن یک آهنگ مشترک با آبا مورد موافقت گروه آبا  قرار نگرفت.

بسیاری از دوستداران  گروه "آبا" در سراسر جهان مایل جمع شدن دوباره اعضای این گروه در کنار یکدیگر نیستند. آنها معتقدند که چنین عملی خاطره فراموش نشدنی این گروه جاودانه موسیقی را مخدوش خواهد ساخت.

اطلاعات مفصل در رابطه با موزه آبا  از طریق وب سایت رسمی این موزه (پیوند زیر) به دو زبان انگلیسی و سوئدی در اختیار عموم قرار دارد.

پیوندهای مربوط
وب سایت رسمی موزه آبا
وب سایت رسمی  گروه آبا

آبا – دنسینگ کوئین
 ۲۴۷ میلیون بازپخش بر روی یوتیوب!

www.stockholmian.com

نظر خود را در زیر با دیگران در میان بگذارید
 

 www.stoc

© Stockholmian. All rights reserved.
تمامی حقوق برای استکهلمیان محفوظ است. بیان شفاهی بخش یا تمامی یک مطلب از استکهلمیان در رادیو, تلویزیون و مشابه آن با ذکر واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است. هر گونه  استفاده  کتبی از بخش یا تمامی یک مطالب از استکهلمیان در سایتهای اینترنتی در صورت قرار دادن لینک مستقیم و قابل "کلیک" به آن مطلب در استکهلمیان مجاز بوده و در رسانه های چاپی نیز در صورت چاپ واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است.

Stockholmian
استکهلمیان استکهلم سوئد