در طی تعطیلات تابستان به دام جیب برهای حرفه ای استکهلم نیفتید
استکهلمیان – بدنبال تعطیلات تابستان و سرازیر شدن جهانگردان خارجی به استکهلم و دیگر شهرهای بزرگ کشور, فصل کاری جیب بر ها و سارقین نیز آغاز می شود, آن هم نه جیب برها و سارقین معمولی. بلکه شبکه های جیب بری بین المللی که اغلب مراکز خود را در کشورهای دیگر از قبیل بلوک شرق و یا آمریکای لاتین دارند و اینک دامنه جرایم خود را به غرب و سوئد ثروتمند نیز توسعه داده اند.

به گفته کارشناسان جرایم, کلکها و حقه های این شبکه های بزهکاری بین المللی آنقدر زیاد است که به جای توضح دادن پیرامون آن بهتر است به مردم آموزش داده شود که چگونه باید سارقین را فریب بدهند تا از گزند آنان در امان باشند.

بهترین فوت و فن ها جهت فریفتن جیب برها و سارقین
در مورد جیب برها و سارقین, پلیس و کارشنایان جرایم توصیه های دیگری دارند که در پایین به آنها پرداخته خواهد شد. به گفته "کریستر برونستروم" از پلیس استکهلم, یکی از بزرگترین قربانیان باندهای جیب بری و کیف زنی توریستهای خارجی هستند که بدلیل ظاهر امن و همچنین وجهه خوبی که سوئد بعنوان کشوری امن و عاری از بزهکاری در خارج از کشور دارد واقعیت را فراموش میکنند و در نتیجه خود را "حسابی ول کرده" و یکراست به دام شبکه های بزهکاری و جیب بری در سوئد می افتند.

از نمونه حقه بازی شبکه های بزهکاری میتوان به جلب ترحم از سوی افرادی که با نوشته ای در دست و سرهم کردن داستانهای غم انگیز مبنی بر نیاز به پول جهت "جراحی مادر مریض" و امثال آن مردم  خوش قلب را در متروها و ترامواهای استکهلم تلکه میکنند گرفته تا صحنه سازی عمدی از قبیل ریختن بستنی روی لباس و پرت کردن حواستان  تا نفر دوم و همدست سارق شما را مورد سرقت قرار دهد نام برد.

توصیه کلی پلیس به مردم در مورد افرادی که با جلب ترحم در متروها و ترامواها به اخاذی از افراد خوش قلب میپردازند این است که هرگز به این افراد پولی ندهند و کمکی نکنند. دلایلی که این افراد جهت جلب ترحم ارائه میکنند تقریبا در همه موارد ساختگی بوده  و کل ماجرا یک کلاهبرداری است.

اما بشنوید از توصیه های پلیس و کارشناسان جرایم در سوئد جهت گول زدن جیب برها و سارقین در سطح شهر. این توصیه ها از سوی مقامات سوئدی و بر اساس آمار موجود  از جرایم در رابطه با جیب بری و سرقت های مشابه در سوئد تهیه و تنظیم گردیده و توسط مرکز اطلعات ایرانیان به فارسی برگردانده شده است.

حقه ها ی سارقین و ضد حقه های شهروندان
حقه سارقین:
اتوبوس ها معادن طلای جیب برها هستند. معمولا سارقین در گروههای سه نفره کار میکنند. یکی در جلوی اتوبوس, یکی در وسط  و دیگری در انتهای آن. مادران با کالسکه بچه از قربانیان باب دندان سارقین هستند. هنگامی که مادران مشغول تر و خشک کردن کودکانشان هستند  سارقین نیز وارد عمل میشوند.

توصیه کارشناسان جرایم: پولها را در سینه بند خود قرار دهید! اگر برایتان مقدور نیست, کیف پولی را که به گردن دارید جوری آویزان کنید که روی شکمتان قرار بگیرد و  قفل/زیپ  آن نیز رو به شکمتان و همیشه بسته باشد. کیف پول خود را هرگز در جیب عقب شلوار قرار ندهید.

حقه سارقین: سارقین علاقه زیادی دارند  که دستشان را به داخل کیف هایی فرو کنند که شما به صندلی رستوران آویزان کرده اید! مخصوصا اگر کیف را باقی گذاشته و به توالت رفته باشید "علاقه" آنان دو چندان می شود.

توصیه کارشناسان جرایم: هیچوقت کیف خود را از دسته صندلی آویزان نکنید. آن را بر روی زانو و یا هر محل دیگری که کاملا جلوی دیدتان باشد قرار دهید. همیشه کیف خود را هنگام ترک موقتی محل همراه خود ببرید.

حقه سارقین: جیب برها عاشق کوله پشتی هستند.
توصیه کارشناسان جرایم: اگر مجبورید که کوله پشتی را در پشت خود داشته باشد در اماکن پر جمعیت آن را از پشت خود پایین آورده و در بغل خود بگیرید. کیف پول خود را در کوله پشتی قرار نداده و ترجیحا در کیف هایی که بر روی شکم نصب میشوند قرار دهید.

حقه سارقین: در امکان پر جمعیت به شما عمدا تنه زده میشود تا توجهتان را جلب کرده و با استفاده از یک لحظه غفلت پولتان را بدزدند.

توصیه کارشناسان جرایم: وقتی به شما تنه میزنند حواستان را بیش از پیش جمع کنید. دستتان را روی کیف دستی که قفلش بسته شده قرار بدهید. هرگز کیف پول خود را در جیب عقب شلوار خود قرار ندهید.

حقه سارقین: جیب بر با صحنه سازی توجه شما را از طریق ریختن بستنی یا سوس گوجه فرنگی بر روی لباستان جلب کرده و در حالیکه در ظاهر کمک میکند تا لکه بستنی یا سس گوجه فرنگی را از لباستان پاک کند, او یا همدستش شما را مورد سرقت قرار میدهند.

توصیه کارشناسان جرایم: وقتی به شما تنه میزنند حواستان را بیش از پیش جمع کنید.اجازه ندهید جهت "پاک کردن" لکه های لباس و یا نظایر آن به شما کمک کنند و از محل دور شوید. نسبت به همه وقایع  اطرافتان که جلب توجه می کند مشکوک باشید و اجازه ندهید توجهتان از متعلقاتتان برباید.

حقه سارقین: هنگامی که با سبد خرید در فروشگاه مشغول خرید هستید و توجهتان به خریدتان (برای مثال خواندن برچسب کالاها و نظایر آن) جلب شده جیب برها کیفتان را می دزدند.
توصیه کارشناسان جرایم: هرگز کیف پولتان را در سبدهای خرید فروشگاهها قرار ندهید.

حقه سارقین: به غیر از جیب بری و سرقت در شهر, سرقت از اتوموبیل های پارک شده در سطح  ستکهلم و دیگر شهرهای بزرگ سوئد نیز بسیار شایع است.
توصیه کارشناسان جرایم:
توصیه پلیس استکهلم که گاهی اوقات بر روی آفیش هایی در سطح شهر نیز نصب شده  و دیده میشود در این زمینه این جمله است: "اتوموبیلتان را به جای دزد, خودتان خالی کنید"! به عبارت دیگر هرگز پول و یا اشیای گرانقیمت و یا جالب توجه برای سارقین مانند تلفنهای موبایل و یا کامپیوترهای پرتابل را در داخل اتوموبیل پارک شده  و در معرض دید قرار ندهید. برای یک سارق, شکستن شیشه اتوموبیل شما و ایراد چندین هزار کرون خسارت برای دزدیدن یک اسکناس
20 کرونی که در جعبه پول خوردهای اتوموبیل باقی مانده در شرایط مناسب بسیار به صرفه است.

در ضمن هرگز اشیاء قیمتی و خصوصا کلید اتوموبیل خود را در داخل کت یا بارانی و از این قبیل که به قسمت تحویل لباس رستورانها تحویل میدهید قرار ندهید. سیستمهای دزدگیر پیشرفته اتوموبیلهای امروزی که امکان استارت زدن بدون کلید را از سارقین گرفته است به چنگ آوردن  کلید اتوموبیلها را بیش از پیش برای آنان دارای اهمیت کرده است. قسمت اعطم دزدیهای اتوموبیل امروزه برخلاف سابق از طریق دزدیدن کلید اتوموبیل صورت میگیرد.

حقه سارقین: سرقت از کودکان که بواسطه آسیب پذیر بودنشان بسادگی صورت می گیرد.
توصیه کارشناسان جرایم: کودکانتان را با انداختن زنجیر طلا به دست و گوش و گردنشان و گرانترین انواع تلفن های موبایل تبدیل به یک "گنجینه متحرک بدون دفاع" برای سارقین نکنید. استفاده از هر گونه زینت آلات گران قیمت برای کودکان به معنی به خطر انداختن امنیت آنان و تبدیل کردنشان به هدفی برای سارقین و دیگر بزهکاران خواهد بود.

دزدها بیشتر کجاها هستند؟ اینجاها:
- در نزدیکی دستگاه های عابر بانک (بانکومات) و یا حتی در خود صف برداشت پول از دستگاه های عابر بانک (بانکومات).
- فروشگاه های بزرگی از قبیل انکو, اوهلنز و مانند آن.
- خیابانهای مرکز خرید از قبیل "دروتنینگ گاتان" و "کلارا بریز گاتان".
- اطراف میدان سرگل.
- در اطراف بانک ها و صرافی ها.
- در اتوبوس ها, متروها و ترامواها.

اگر مورد سرقت سارقین قرار گرفته اید
اگر مورد سرقت سارقین قرار گرفته اید چنانچه در حین ارتکاب جرم بوده و امکان دستگیری سارق در محل وجود داشته باشد در سراسر سوئد با شماره تلفن اظطراری 
112 تماس بگیرید. چنانچه جرم واقع شده و امکان دستگیری سارق در محل وجود نداشته باشد در سراسر سوئد با شماره تلفن ملی پلیس سوئد 11414 تماس بگیرید و مراتب جرم را جهت مراجعه به  شرکت بیمه خود نزد پلیس ثبت کنید.

"کیف پول" امن مادربزرگهای ایرانی, توصیه پلیس سوئد جهت راحت شدن از شر جیب برها
هنگامی که به توصیه های پلیس و کارشناسان جرایم در سوئد جهت دور ماندن از گزند
سارقین و جیب برها نگاه میکنیم معلوم میشود "مادربزرگهای" ایرانی از صدها سال قبل به نتیجه ای رسیده اند که اینک پلیس سوئد و کارشناسان جرایم سوئد و غرب به آن رسیده اند و خصوصا به بانوان در مورد نگاهداری از پول خود پیشنهاد میکنند!

محل اختفای پول مادربزرگهای ایرانی را همه میدانند! با این وجود هیچ کسی جرات دزدیدن این پولها را ندارد و حداقل در ایران هیچ مورد شناخته شده از اینگونه دزدی تاکنون گزارش نشده است! اینک کارشناسان جرایم و پلیس سوئد نیز به این نتیجه رسیده اند که "کیف پول" و محل سنتی اختفای پول مادربزرگهای ایرانی که صدها سال بدون مشکل از آن استفاده کرده اند بهترین راه جهت خلاص شدن بانوان سوئد از دست جیب برها در خارج از منزل (و در مواردی داخل منزل) است!

مراقب افراد با کلاه لبه دار بیسبال باشید
از  این کلاه بعنوان "یونیفورم غیر رسمی بزهکاران و جنایت پیشگان" نام برده می شود
کلاه لبه دار بیسبال (که سوئدی ها به آن "کپس" میگویند) را همه میشناسند.  استفاده از این نوع کلاه در دهه هفتاد میلادی در ایران نیز در نزد جوانان محبوب بود. اما نکته ای در رابطه با کلاه بیسبال که شاید بسیاری امروزه آن را ندانند استفاده گسترده افراد بزهکار و جنایتکاران از این نوع کلاه است. یک افسر پلیس به استکهلمیان میگوید: " کلاه بیسبال امروزه عملا تبدیل به یونیفورم غیر رسمی بزهکاران و جنایتکاران در سوئد و دیگر کشورهای غربی گشته است" و اضافه میکند که به هنگام وقوع یک جرم یا جنایت, از اولین افرادی که مورد ظن و شک پلیس قرار میگیرند افراد دارای کلاه بیسبال هستند.

اما چرا؟
پاسخ به پرسش و دلیل استفاده گسترده بزهکاران از کلاه بیسبال را میبایست در جوامع از لحاظ تکنیکی پیشرفته غربی و از جمله سوئد جستجو نمود. امروزه در سوئد و کشورهای پیشرفته غربی دوربینهای مدار بسته از منازل خصوصی افراد گرفته تا امکان دولتی و حتی خیابانها, مراکز تجاری و فروشگاههای داخل سطح شهر را زیر نظر خود دارند و همه جریانات را ضبط میکنند. پلیس و دستگاه عدالت در این کشورها میتوانند بهنگام وقوع جرایم به نوارهای ضبط شده این دوربینها مراجعه کرده و با استفاده از اطلاعات داخل آنها عاملان جرایم و بزهکاری را با موفقیت شناسایی نمایند.

امروزه استفاده از امکانات دوربینهای مدار بسته یکی از سلاحهای برنده پلیس در شناسایی بزهکاران و جنایتکاران و دستگیری و تحویل آنان به دست عدالت است. و اینجاست که کلاههای لبه دار بیسبال وارد قضیه میشوند.

بزهکاران و جنایتکاران که در اماکن مختلف خصوصی, دولتی و تجارتی بدنبال قربانیان خود و در صدد صورت دادن جرایم جدید از قبیل دزدی و غیره هستند از دوربینهای مدار بسته اینگونه اماکن وحشت بسیاری دارند و در نتیجه مایلند خود را از دید آن در امان نگاه دارند. و به همین جهت از کلاه لبه دار بیس بال استفاده میکنند تا امکان شناسایی خود در اینگونه دوربینهای مدار بسته را به حداقل ممکن برسانند.

یک افسر پلیس ایرانی تبار به استکهلمیان میگوید: "نگهبانان امنیتی فروشگاهها اگر فردی را ببینند که با کلاه بیسبال در داخل فروشگاه مشغول قدم زدن است تقریبا بدون استثناء  به وی شک کرده و او را  تعقیب خواهند کرد. اگر فرد مذبور علاوه بر کلاه بیس بال از عینک هم استفاده کرده باشد حاضرم شرط ببندم که وی بزهکاری سابقه دار است که  در صدد یافتن قربانی جدیدی است".

امروزه تقریبا در تمامی موارد, سرقتهای انجام شده از منازل, فروشگاهها و یا امکان دولتی توسط افراد دارای کلاه لبه دار بیس بال صورت میگیرد. تقریبا 100 درصد کلاهبرداریهای انجام شده با کارتهای اعتباری مردم و کشیدن پولشان از بانکوماتها (عابر بانکها) توسط افراد دارای کلاه بیس بال انجام میشود. و نوارهای ضبط شده از دوربینهای مدار بسته که در اختیار پلیس قرار دارد مملو از تصاویر بزهکارانی است که کلاه های لبه دار بیس بال بر سر دارند.

حتی "میخائیل میخائیلویچ" قاتل آنا لیند وزیر امور خارجه فقید سوئد که در سال 2003 بطرز فجیعی با ضربات چاقوی یک جنایتکار در فروشگاه انکو در استکهلم به قتل رسید دارای کلاه لبه دار بیسبال بود و به همین دلیل مراتب شناسایی وی با دشورایهای بسیار مواجه گردید.

با دیدن افراد ناشناس دارای کلاه بیس بال در نزدیکی خود مراقبت بیشتری به عمل آورید
چنانچه در فروشگاهی بسر می برید و فرد ناشناسی را با کلاه لبه دار بیس بال در نزدیکی خود میبینید مراقبت بیشتری بعمل آورید. خصوصا بانوانی که کیف دستی خود را به هنگام خرید در چرخهای مخصوص خرید فروگاههای قرار میدهند از قربانیان کلاسیک بزهکاران دارای کلاه لبه دار بیسبال هستند.

چنانچه در اطراف محل زندگی خود افراد ناشناس دارای کلاه بیس بال را مشاهده میکنید مراقبت بیشتری بخرج دهید.

چنانچه بهنگام کشیدن پول از بانکومات (عابر بانک) افراد ناشناس دارای کلاه لبه دار بیس بال را در اطراف خود مشاهده میکنید مراقبت بیشتری بخرج دهید.

چنانچه پدر یا مادر هستید و یا بهر نوعی سرپرستی از نوجوانان و جوانان را بر عهده دارید در صورت استفاده غیر عادی نوجوانان و جوانانتان از کلاه لبه دار بیسبال نسبت به آن کنجکاوی نشان دهید. امروزه برای بسیاری از والدین آگاه سوئدی, استفاده غیر عادی نوجوانان و جوانانشان از کلاه لبه دار بیس بال نشانه ای برای توجه بیشتر به زندگی بیرون از منزل فرزندانشان بشمار میرود.

و بطور کلی در برخورد با افراد ناشناسی که از کلاه بیس بال استفاده بعمل می آورند احتیاط بیشتری بخرج دهید.

طبیعتا همه افرادی که از کلاه بیس بال استفاده میکنند از دسته بزهکاران نیستند. اما چنانچه خودتان بدون اینکه بزهکار باشید از کلاه لبه دار بیس بال استفاده میکنید به یاد داشته باشید که عملا "یونیفورم بزهکاران" را بر تن کرده اید و در بسیاری از فروشگاهها, ادارات دولتی و اماکن عمومی در معرض توجه مردم, کارمندان و بخصوص کارکنان و پرسنل امنیتی اینگونه اماکن قرار خواهید گرفت.

www.stockholmian.com

نظر خود را در زیر با دیگران در میان بگذارید
 

 www.stoc

© Stockholmian. All rights reserved.
تمامی حقوق برای استکهلمیان محفوظ است. بیان شفاهی بخش یا تمامی یک مطلب از استکهلمیان در رادیو, تلویزیون و مشابه آن با ذکر واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است. هر گونه  استفاده  کتبی از بخش یا تمامی یک مطالب از استکهلمیان در سایتهای اینترنتی در صورت قرار دادن لینک مستقیم و قابل "کلیک" به آن مطلب در استکهلمیان مجاز بوده و در رسانه های چاپی نیز در صورت چاپ واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است.

Stockholmian
استکهلمیان استکهلم سوئد