با وظایف سه اداره دولتی مهم سوئد آشنا شوید

پلیس سوئد, گمرک سوئد (تول) و اداره مهاجرت سوئد: سه اداره دولتی مستقل با وظایفی کاملا مجزا
استکهلمیان - این موضوع که مهاجرین تازه وارد با چهارچوب اداری سوئد آشنا نبوده و در نتیجه وظایف ادارات مختلف سوئد را با یکدیگر اشتباه میکنند موضوعی عجیب و غیر طبیعی نیست. اما آنچه عجیب است عدم آشنایی و اطلاع بسیاری از خارجیانی است که حتی بیش از دو دهه زندگی در سوئد  کماکان با حیطه وظایف ادارات مختلف دولتی این کشور در سطح کلی نیز آشنایی ندارند و آنها را با یکدیگر اشتباه میکنند.

عدم اطلاع وآشنایی حتی در سطح بسیار کلی با چهارچوب اداری کشوری که فرد در آن زندگی میکند, علاوه بر لطماتی که میتواند به شخصیت اجتماعی افراد وارد آورد, اغلب موجب میگردد که بسیاری از سوالات, تقاضاها و یا شکایات احتمالی شهروندان در چهارچوب مرجع صحیح مطرح نشود و در نتیجه بی نتیجه بماند.

سه اداره  کاملا مجزا از یکدیگر که بسیاری از مهاجرین و از جمله ایرانیان وظایف آنها را با یکدیگر اشتباه میکنند پلیس سوئد, گمرک سوئد و نیز اداره مهاجرت سوئد هستند. جهت روشن نمودن وظایف این سه اداره برای خوانندگان استکهلمیان,  به توضیحاتی بسیار کلی در مورد وظایف هر کدام میپردازیم.

اداره گمرک سوئد (تول)
TULL
گمرک سوئد که بزبان سوئدی "تول" خوانده میشود وظیفه جلوگیری از ورود هر نوع کالای ممنوعه و غیر قانونی (قاچاق) به سوئد و همچنین کنترل ورود کالاهایی را دارد که وارد کردن آنها به سوئد تابع شرایط و مقررات مشخصی است را برعهده دارد.  گمرک سوئد نه کاری به گذرنامه افراد دارد, نه کاری به ویزای آنها و نه کاری به نوع اقامت یا تابعیتشان. گمرک سوئد اداره ای کاملا مستقل و دارای وظایفی کاملا متفاوت با پلیس است. هنگامی که وارد مرزهای سوئد میشوید پس از کنترل گذرنامه, ویزا, اقامت و دیگر اسناد مسافرتی شما (که توسط پلیس انجام میگیرد نه گمرک), به سالن دریافت بار جهت دریافت چمدانها و توشه مسافرتی خود مراجعه میکنید. پس از دریافت چمدان و بار خود با توجه به کالای که بهمراه دارید میبایست تصمیم بگیرید که از راهروی سبز یا قرمز عبور کنید. با مامورین گمرک فقط در این هنگام برخورد خواهید کرد, یعنی به هنگام عبور از راهروی قرمز یا سبز.  اگر شکی وجود داسته باشد که کالای ممنوعه و غیر قانونی بهمراه دارید, شما و یا بارتان مورد بازرسی کارمندان و مامورین گمرک قرار خواهد گرفت. باز هم این مامورین گمرک هستند که در فرودگاههای سوئد با سگ های تعلیم دیده خود بار و توشه مسافرین را بدنبال کشف از جمله مواد مخدر میگردند, نه پلیس. آرم  گمرک سوئد را در ابتدای همین پاراگراف مشاهده میکنید. کارکنان گمرک سوئد دارای یونیفورم هستند و بر روی یونیفورم آنان علاوه بر آرم گمرک, نام اداره گمرک به زبان سوئدی (تول) نیز درج شده است. گمرگ به زبان انگلیسی "کاستمز" نامیده میشود.
وب سایت گمرک سوئد

وب سایت گمرک سوئد بزبان انگلیسی

اداره پلیس سوئد
POLIS
پلیس سوئد که به زبان سوئدی نیز پلیس نامیده میشود از جمله وظیفه حفظ  و برقراری نظم عمومی و همچنین تامین امنیت افراد جامعه  در مقابل بزهکاران را بر عهده دارد. در رابطه با امور مهاجرتی, پلیس فقط و تنها یک وظیفه دارد و آن کنترل مرزهای سوئد است. به بیانی ساده میتوان گفت که وظیفه کنترل ورود هر گونه کالا از مرزهای سوئد با گمرک, و وظیفه کنترل ورود و خروج انسانها از مرزهای سوئد با پلیس است. هنگامی که به یکی از مرزهای سوئد برای مثال در یک فرودگاه وارد میشوید, پلیس سوئد کنترل میکند که مدارک کافی جهت ورود به سوئد دارا هستید, نه گمرک.  این پلیس است که در مرزهای سوئد کنترل میکند که شما حق ورود به سوئد را دارا هستید یا خیر. برای مثال یا تابعیت و گذرنامه سوئدی دارید, اگر تبعه ایران بوده و دارای گذرنامه ایرانی هستید (و یا از اتباع دیگر کشورهایی که جهت ورود به سوئد و محدوده شنگن نیاز به ویزا دارند) دارای ویزای  معتبر, پول کافی جهت امرار معاش, بلیط رفت و برگشت و دلیلی موجه برای مسافرت به سوئد بوده  و یا در این کشور اقامت معتبر دارید. کنترل مشابهی از مدارک سفر شما نیز بهنگام خروج از کشور بازهم توسط پلیس صورت میگیرد. در ایستگاههای کنترل گذرنامه فقط افسران و کارمندان پلیس سوئد مشغول به کارند و هرگز با هیچ کارمند گمرک جهت کنترل گذرنامه و دیگر مدارک سفر خود مواجه نخواهید شد. وظایف گمرک سوئد که اداره ای مستقل و کاملا مجزاست هیچ ربطی به تشکیلات پلیس و حفاظت از مرزها ندارد. در داخل شهر و هر مکان دیگری نیز این فقط افسران و کارمندان پلیس سوئد هستند که میتوانند تحت شرایطی از شما تقاضا کنند که با ارائه کارت شناسایی نشان بدهید که در سوئد اقامت قانونی دارید یا خیر. یکی دیگر از وظایف پلیس سوئد صدور کارت شناسایی ملی و گذرنامه آن هم  فقط جهت اتباع سوئد است. آرم پلیس سوئد را در ابتدای همین پاراگراف مشاهده میکنید. افسران و کارمندان پلیس سوئد در اکثر موارد دارای یونیفورم هستند و بر روی یونیوفورم آنان علاوه بر آرم پلیس نام اداره پلیس به زبان سوئدی (پلیس) درج شده است.
وب سایت پلیس سوئد

وب سایت پلیس سوئد بزبان انگلیسی

اداره مهاجرت سوئد
MIGRATIONSVERKET
همانطور که در بالا توضیح داده شد وظایف گمرک سوئد هیچ ربطی به امور مهاجرتی ندارد. وظایف پلیس سوئد نیز بغیر از کنترل مرزها هیچ ربطی به امور مهاجرتی ندارد. یک فرد خارجی جهت انجام امور تقاضای اقامت, تقاضای تابعیت سوئد و هر گونه موارد دیگر در رابطه با امور مهاجرتی, ویزایی و اقامتی خود در داخل سوئد  فقط  با اداره مهاجرت سوئد تماس می گیرد. پلیس سوئد غیر از کنترل صحت و اعتبار این مدارک در مرزهای سوئد و به هنگام ورود و خروج شما, هیچ نقش دیگری در امور مهاجرتی ندارد. بطور خلاصه میتوان گفت که وظیفه پلیس در مرزها برای مثال به هنگام ورود فقط کنترل این مورد است که مدارکی که در دست دارید صحیح و دارای اعتبار بود و شما حق قانونی ورود به سوئد را دارا هستید. در غیر اینصورت پلیس از ورود شخص به سوئد جلوگیری کرده, در صورت دارا بودن مدارک تقلبی بازداشت و به مقامات قضایی تحویل داده و در صورت عدم دارا بودن مدارک کافی در مرز (مانند بلیط برگشت, پول کافی,  دلیل موجه جهت مسافرت به سوئد, ممنوع الورود بودن به سوئد و دلایل مشابه) وی را به کشوری که از آن آمده است اخراج و یا به قول معروف دیپورت میکند. حتی اگر فردی برای مثال در فرودگاه تقاضای پناهندگی کرده و یا مشکل مهاجرتی دیگری داشته باشد بازهم مورد او سریعا از حیطه وظایف پلیس خارج شده و فرد پس از یک بازجویی کوتاه توسط پلیس به اداره مهاجرت تحویل داده میشود. کارمندان اداره مهاجرت هرگز در خیابان و خارج از اداره, مدارک اقامتی خارجیان را کنترل نمیکنند و این وظیفه بر عهده پلیس قرار دارد. اما اداره مهاجرت سوئد دارای بازداشتگاههای مخصوص به خود است که از آن عموما جهت بازداشت خارجیان غیر قانونی که در انتظار اخراج از سوئد هستند و خطر فرار آنان وجود دارد استفاده میکند. وظیفه اخراج  یک خارجی با  استفاده از زور نیز بر عهده  پلیس است و اداره مهاجرت تنها مراحل اخراج خارجیانی را سازماندهی میکند که خود داوطلبانه حاضر به ترک کشور باشند. آرم اداره مهاجرت سوئد را در ابتدای همین پاراگراف مشاهده میکنید. کارمندان اداره مهاجرت سوئد دارای یونیوفروم نیستند و لباس شخصی بتن دارند. اما نام و سمت آنان به همراه آرم اداره مهاجرت و نام این اداره  به زبان سوئدی (میگراشونز ورکت)  بهنگام کار بر روی سینه آنان نصب گردیده است. 
وب سایت اداره مهاجرت سوئد
وب سایت اداره مهاجرت سوئد بزبان انگلیسی

www.stockholmian.com

نظر خود را در زیر با دیگران در میان بگذارید

 www.stoc

© Stockholmian. All rights reserved.
تمامی حقوق برای استکهلمیان محفوظ است. بیان شفاهی بخش یا تمامی یک مطلب از استکهلمیان در رادیو, تلویزیون و مشابه آن با ذکر واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است. هر گونه  استفاده  کتبی از بخش یا تمامی یک مطالب از استکهلمیان در سایتهای اینترنتی در صورت قرار دادن لینک مستقیم و قابل "کلیک" به آن مطلب در استکهلمیان مجاز بوده و در رسانه های چاپی نیز در صورت چاپ واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است.

Stockholmian
استکهلمیان استکهلم سوئد